Čampara: Pamtimo šta su te ideologije radile prije 20 godina
U 21. stoljeću imati nešto ovako, napad na slobodu medija, užasna je stvar. Nadležnost je Republike Srpske, ali pozvao bih SIPA-u i Tužilaštvo da reaguju na sve ovo što se dešava. Svi znamo da su korijeni ove grupacije u nekim fašističim ideologijama, izjavio je danas za televiziju N1 federalni ministar unutarnjih poslova Aljoša Čampara, komentirajući jučerašnja dešavanja kod Višegrada za vrijeme okupljanja pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta.
– Pamtimo šta su te ideologije radile prije 20 godina i kako baštine ideologiju. Treba osuditi ovaj čin i nadam se da će institucije odraditi svoj posao i počinitelje izvesti pred lice pravde kako se ovo više ne bi nikada desilo na teritoriji BiH – kazao je Čampara o dešavanjima u Draževini kraj Višegrada, gdje su, između ostalog, napadnute ekipe N1 i FTV-a.
– Pogotovo ako imamo u vidu ovo što se desilo u Višegradu, gdje je izvršeno ono što je izvršeno za vrijeme agresije na BiH. Ovo raspiruje mržnju i stvara strah kod povratnika – a mi svi kao društvo ovo trebamo osuditi – naglasio je.
Kazao je da se slaže sa zabranom održavanja skupova ove vrste jer “krinka folklora ne smije proći”, te istakao i to da je bilo pokušaja donošenja zakona koji bi spriječili širenje vjerske, rasne i nacionalne mržnje, ali nisu prošli.
Jedno od pitanja ticalo se i nesigurne situacije u glavnom gradu BiH. U subotu uvečer desila se pucnjava u Ferhadiji, najprometnijoj ulici u glavnom gradu BiH.
– Pratio sam tu situaciju, dobijemo izvještaje. Počinilac je uhapšen. Građani ne znaju ono što nadležni rade na prevenciji. U javnost dođe ono što se desilo. Sigurnost treba pojačati i moramo raditi na tome, kako u Sarajevu tako i na teritoriji BiH – pojasnio je Čampara.
Naveo je da postoji problem kod povratnika kod izvršenja krivičnih djela.
– Oni koji treba da idu na izvršenje kazne, zbog stanja u kazneno-popravnim zavodima duži period čekaju na izdržavanje svoje kazne. Ministarstvo pravde će učiniti dodatne napore da proširi kapacitete – rekao je Čampara.
Smatra i da imamo problem kod maloljetničke delikvencije.
– Mislim da svi kao društvo moramo posvetito pažnju tim stvarima. Praveći analize – sve oblike kriminaliteta smo smanjili za 13 posto. Nedovoljno, ali bilo bi dobro zadržati trend, i da imamo smanjenje stope u FBiH – naveo je.
U intervjuu je bilo govora i terorizmu te osobama koje su otšle i koje se vraćaju sa stranih ratišta i predstavljaju sigurnosni izazov za FBiH i BiH.
– Želio bih da naglasim da imamo saradnju sa predstavnicima Islamske zajednice (IZ) na rješavanju ovog problema i rješenja problema paradžemata – kaže Čampara.
Ističe kako je ovo globalni problem, što je pokazalo i ono što se u Ankari desilo sinoć.
– Dio smo globalne koalicije u borbi protiv terorizma. Imamo dosta uspjeha. Procesuirali smo dosta slučajeva, poput napada u Bugojnom, na ambsadu SAD-a, Zvornik, Rajlovac – sve smo procesuirali – kazao je.
Što se paradžemata tiče Čampara najavljuje da će se u narednom periodu sa IZ razgovarati o paradžematima jer neki će se priključiti u oblike zajednice.
– Imamo krovnu instituciju, Zakon o slobodi vjera. Mora vrijediti vladavina prava. Svi moraju biti jednaki pred zakonom. Smanjit ćemo broj paradžemata i oni će ući u okrilje IZ. Ne vjerujem da će svi, ali u velikom dijelu će se vratiti u institucije Islamske zajednice – rekao je ministar Čampara u intervju za televiziju N1.