Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Genjac: Čeka se dogovor ključnih političkih subjekata za Grad Mostar

halid genjac

Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH je danas razmatrala moguće izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, ali nije okončala rad.

Član radne grupe Halid Genjac je nakon sjednice kazao novinarima da ostaje još jedan sastanak da se konačno utvrdi tekst i da se konačni prijedlog dostavi u parlamentarnu proceduru, što bi trebalo biti u narednih sedam do deset dana.

Naveo je da su završili određeni dio posla, napominjući da su to uglavnom izmjene koje se tiču tehničkih aspekata, unapređenja nekih aspekata pripreme i provođenja izbora.

– Ovaj dio posla je završen usvajanjem 32 amandmana na Izborni zakon i jednog broja amandmana na Zakon o finansiranju političkih stranaka. Ti amandmani koji se odnose na Zakon o finansranju političkih stranaka su provođenje najvažnijih preporuka GRECO-a, na način da se izbjegnu zaprijećene sankcije – kazao je Genjac.

Dodao je da izmjene koje su predložene osiguravaju, u velikoj mjeri, provođenje najvažnijih preporuka GRECO-a.

Što se tiče Izbornog zakona BiH, Genjac navodi da „nije bilo spremnosti u ovom trenutku, ili nije bilo saglasnosti, za ozbiljnije zahvate u smislu promjene cenzusa, odnosno izbornog praga, zatvaranja lista, pomjeranja općinskih izbora. Nije bilo konsenzusa“.

– Različita su stanovišta stranaka o ovim temama. Vođena je dugotrajna rasprava i ta pitanja u ovom trenutku nisu usaglašena. Neka od tih pitanja ostaju za period nakon općinskih izbora, a neka pitanja su, mislim, i definitivnio stavljena ad akta kao što je pitanje izbornog praga, zatvaranja lista, itd. – smatra Genjac.

Što se tiče Grada Mostara, Interresorna grupa nije otvarala pitanje sadržajne rasprave o samom rješenju za Grad Mostar u smislu provođenja presude Ustavnog suda BiH, jer se opredijelila „da se čeka dogovor ključnih političkih subjekata u Mostaru, a to su prije svega SDA i HDZ, i da se nakon tog dogovora ili usaglašavanja rješenja, na Interresornoj grupi razmatra i prihvati takvo rješenje“.

– Ukoliko ne bude takvog dogovora, onda će Interresorna grupa razmatrati šta da uradi i šta može uraditi u smislu osiguranja pretpostavki za održavanje izbora u gradu Mostaru – kazao je Genjac.

Podsjetio je da posljednjih nekoliko mjeseci traju intenzivni razgovori gradskih odbora SDA i HDZ-a i njihovih najužih političkih rukovodstava u nastojanju da se pronađe obostrano prihvatljivo rješenje.

– Mogu samo reći da određenih napredaka ima. Radimo na modelima i SDA je ponudila prijedlog koji bi mogao biti prihvatljiv i HDZ-u, jer zadovoljava one principe, onaj okvir koji smo na početku uspostavili, da je Grad Mostar jedinstven, da je administracija jedinstvena, da ima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika i da imaju odgovarajuće jedinice lokalne samouprave putem kojih bi se osiguralo isključenje majorizacije ili dominacije bilo koga u Mostaru – pojasnio je Genjac.

Dodao je da je prerano iznositi definitivne stavove o tom rješenju, jer su razgovori u toku.

– Prijedlog je otvoren, prijedlog je na stolu. On je dobra osnova da se razgovara. U sebi sadrži sve elemente koje sam naveo i tokom razgovora moguće je napraviti određene korekcije u rješenju, stalno nastojeći da se zadovolje ovi principi – naveo je Genjac.

Misli da je to rješenje „koje je najozbiljnije u ovom trenutku“.

– Pošto je ogroman problem Grada Mostara imamo jedan vrlo ozbiljan prijedlog. Mislim da bi se trebalo pozabaviti tim rješenjem i uložiti maksimalno napora i spremnosti na maksimalan kompromis da se konačno pronađe rješenje – kazao je Genjac.