Polaganje cvijeća
Obilježavanje Dana grada Sarajeva: Pobijedila je ideja BiH i zajedničkog života
U centru grada okupile su se brojne delegacije koje su željele podsjetiti na dva jako važna datuma u historiji Sarajeva, 6. april 1945. i 1992. godine
Odavanjem počasti i polaganjem cvijeća ispred Vječne vatre, spomenika žrtvama fašizma iz Drugog svjetskog rata, jutros je u Sarajevu počelo obilježavanje 6. aprila, Dana grada Sarajeva.
U centru grada okupile su se brojne delegacije koje su željele podsjetiti na dva jako važna datuma u historiji Sarajeva, 6. april 1945. i 1992. godine.
Među prisutnima, između ostalih, bili su članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Denis Bećirović i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
Bećirović: Pobijedila je ideja Sarajeva, BiH i zajedničkog života
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je danas da će Sarajevo i Bosna i Hercegovina iz godine u godinu biti sve jači, te da su oni koji nasrću na BiH osuđeni na propast i da sigurno, prije ili kasnije, idu na “smetljište historije”.
Nakon što je položio cvijeće na spomenik Vječna vatra u Sarajevu, Bećirović je građanima i građankama glavnog grada BiH čestitao 6. april, Dan grada.
“Sarajevo je 6. aprila 1945. godine oslobođeno od nacifašizma, a 5. i 6. aprila 1992. godine počela je opsada Sarajeva. Zlotvori koji su od 1992. do 1996. godine ubijali djecu Sarajeva, starice, žene, građane i građanke Sarajeva ne razlikuju se suštinski od zlotvora iz Drugog svjetskog rata. Ideja Sarajeva je pobijedila, ideja BiH je pobijedila, ideja zajedničkog života je pobijedila”, istakao je Bećirović.
Karić: Ovaj 6. april posvećujemo mladima
Gradonačlenica Benjamina Karić položila cvijeće na spomen-obilježje Vječna vatra i čestitala praznik svim Sarajkama i Sarajlijama, Bosancima i Hercegovcima, kao i svima koji vole Sarajevo.
Poručila je da se danas sjećamo svih koji su dali svoje živote kako bi mi danas bili slobodni i proslavljali dan antifašističkog, multikulturalnog i historijskog Sarajeva.
“Ovaj 6. april posvećujemo mladima i neka ostanu u svom gradu, neka se bore za svoje Sarajevo, neka budu vrijedni, uče i ulažu u obrazovanje, jer tako najviše pomažu ovom gradu i Bosni i Hercegovini”, rekla je Karić.
Istakla je da mladim generacijama trebamo pružiti dovoljno znanja kako bi oni hrabro i časno nastavili borbu protiv fašizma jer se, navela je Karić, pokazalo da je ta neman i dalje budna.
“Naša sloboda nije došla sama od sebe, za nju smo se izborili i na to trebamo biti ponosni i ljubomorno čuvati ovaj grad, raditi za njega, služiti građanima i nadam se da ćemo već naredni 6. april dočekati u puno ljepšem i boljem Sarajevu”, poručila je Karić.
Šesti april je jedan od najznačajnijih datuma u historiji Sarajeva. Sve što se događalo tog datuma 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma, ksenofobije i mržnje prema drugom i drugačijem.
To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, ali i dan koji simbolizuje početak opsade Sarajeva u proteklom ratu u Bosni i Hercegovini.
Zbog toga se 6. april obilježava kao Dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i kao Dan grada.