Vijeće ministara BiH
Usvojena politika plata i naknada u institucijama BiH do 2026.
Politikom plaća i naknada u institucijama BiH predviđa se i harmonizacija propisa u ovoj oblasti u zakonodavnoj, izvršnoj i sudbenoj vlasti na državnom nivou
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Ministarstva financija i trezora, donijelo je Odluku o usvajanju Politike plaća i naknada u institucijama Bosne i Hercegovine za razdoblje 2023. – 2026. godine, sukladno Zakonu o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, uz korekciju na sjednici.
Načelo realnosti i fiskalne odgovornosti jedno je od temeljnih načela na kojem će biti bazirano vođenje politike plaća i naknada u institucijama BiH u četverogodišnjem razdoblju, što podrazumijeva uvažavanje realnog stanja i očekivanih kretanja ekonomskih pokazatelja i performansi BiH kao osnove za utvrđivanje visine plaća i naknada.
Politikom plaća i naknada u institucijama BiH predviđa se i harmonizacija propisa u ovoj oblasti u zakonodavnoj, izvršnoj i sudbenoj vlasti na državnoj razini, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Provedba Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme za 2022. godinu
Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva sigurnosti o provedbi Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme za 2022. godinu.
U prošloj godini izdana su 834 rješenja kojim se odobrava kretanje oružja i vojne opreme, što je porast izdanih odobrenja za 10,17 posto u odnosu na 2021. godinu. Rješenja za uvoz bilo je 499, dok je njih 335 izdano za izvoz. Ukupno su 834 gospodarska subjekta podnijela zahtjeve za kretanje oružja i vojne opreme.
Istodobno je u 2022. godini izdano 405 prethodnih suglasnosti kojima se odobrava kretanje oružja i vojne opreme između entiteta, kantona i Brčko distrikta BiH, na zahtjev nadležniha kantonalnih i entitetskih ministarstava unutarnjih poslova i Brčko distrikta BiH.
U prošloj godini su dostavljena ukupno 52 izvješća о kretanju oružja i vojne opreme i opasnih tvari, uključujući kretanje unutar Bosne i Hercegovine i izvoz/uvoz u BiH
Izmijenjena Odluka o imenovanju članova Koordinacijskog tijela za Trgovsku goru
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o imenovanju članova Koordinacijskog tijela Bosne i Hercegovine za problematiku odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore.
Na ovaj način umjesto ranije ministrice prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Srebrenke Golić u Koordinacijsko tijelo imenovan je novi ministar Bojan Vipotnik.
Istodobno je u Koordinacijsko tijelo imenovana Selma Užičanin u ime Ministarstva vanjskih poslova BiH, koje je uključeno u rad Koordinacijskog tijela.
U sastav Koordinacijskog tijela ranije su imenovani ministri nadležni za oblast okoliša i direktor iz resora radijacijske i nuklerne sigurnosti, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Izmjena dijela projekta registracije nekretnina
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog amandmana na Sporazum o zajmu (dodatno financiranje za Projekt registracije nekretnina) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj.
Predloženi amandman pripremljen je na zahtjev Ministarstva financija Republike Srpske i odnosi se na izmjenu načina realizacije nabave kako bi se poboljšala infrastruktura u uredima službe za katastar i zemljišnoknjižnim uredima.
Sporazum o zajmu između BiH i Međunarodne banke za obnovu i razvoj potpisan je 2. srpnja 2020. godine, s ciljem pružanja potpore razvoju održivog sustava registracije nekretnina s harmoniziranom evidencijom u zemljišnoj knjizi i katastru u urbanim područjima Federacije BiH i Republike Srpske.
Prijedlog amandmana s osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložen ministar financija i trezora BiH.
Pristojbe u postupku homologacije vozila manje od ranije predloženih
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je Odluku o dopuni tarife administrativnih pristojbi – u novom tekstu, sukladno Pravilniku о homologaciji vozila i Zakonu о administrativnim pristojbama.
Na ovaj način će u Tarifu administrativnih pristojbi biti uvrštene pristojbe za radnje koje se poduzimaju u postupku homologacije vozila za koje je nadležno Ministarstvo komunikacija i prometa. Pristojba se kreće od 20 KM za izdavanje certifikata о usklađenosti tipa vozila i 10 KM za dopunu certifikata о usklađenosti tipa vozila, koliko iznosi i pristojba za izdavanje potvrde о usklađenosti za pojedinačno vozilo.
Novim tekstom odluke umanjena je visina pristojbi koje su bile ranije predložene u visini od 20 do 50 KM te je ukinuta naknada zа izdavanje potvrde о usklađenosti kod homologacije dijela, uređaja i opreme vozila, što je bilo predloženo odlukom razmatranom na 52. sjednici Vijeća ministara BiH.
Ovo smanjenje u funkciji je opredjeljenja Vijeća ministara BiH za racionalizaciju visine i broja pristojbi sukladno preporukama Ureda za reviziju institucija BiH iz izvješća o temi “Osnovne pretpostavke za učinkovito upravljanje pristojbama i naknadama institucija BiH“.
Usklađivanje zakonodavstva BiH s pravnom stečevinom EU
Na sjednici su zadužena ministarstva i druge institucije BiH zajedno s rukovoditeljima tijela uprave ovlaštenim za donošenje propisa da Direkciji za europske integracije Vijeća ministara BiH redovito dostavljaju na provjeru i potvrdu usklađenosti propise koji se usklađuju s acquisom, sve provedbene i propise kojim se ispunjavaju obveze iz dokumenata оd značaja za integraciju Bosne i Hercegovine u Europsku uniju.
Ovaj zaključak Vijeće ministara BiH donijelo je nakon što je usvojilo Informaciju Direkcije za europske integracije o primjeni Odluke o postupku usklađivanja zakonodavstva Bosne i Hercegovine s pravnom stečevinom Europske unije za 2022. godinu.
Direkcija za europske integracije je u ovom razdoblju izdala 150 mišljenja о usklađenosti propisa te je pružila stručnu pomoć u postupku njihove izrade putem sudjelovanja u radu 27 radnih skupina te 35 neformalnih konzultacija.
Na osnovi pregleda propisa u Službenom glasniku BiH u 2022. godini utvrđeno je dа je zа 56 objavljenih propisa Direkcija za europske integracije dala mišljenje о usklađenosti, među kojima je 29 propisa usklađivano s acquisom, dok je pet propisa relevantnih zа proces europskih integracija doneseno i objavljeno bez njezinog prethodno pribavljenog mišljenja о usklađenosti.
Usvojena izvješća o klimatskim promjenama i o emisijama plinova
Vijeće ministara BiH je na prijedlog Ministarstva za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose usvojilo Četvrto nacionalno izvješće o klimatskim promjenama (FNC) i Treće dvogodišnje izvješće o emisijama plinova s efektom staklenika (TBUR) u Bosni i Hercegovini prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih naroda o promjeni klime – UNFCCC, uz sugestije usvojene na sjednici.
Izvješća su izrađena u sklopu ispunjavanja obveza Bosne i Hercegovine prema osnovama Konvencije, kao i globalnih obveza u međunarodnim mehanizmima suradnje na smanjenju emisija plinova koji izazivaju efekt staklenika.
Ova izvješća sadrže pregled ažuriranih aktivnosti i informacija o postizanju odgovarajućeg napretka u kontekstu suzbijanja posljedica klimatskih promjena, a sastavni dio je analiza osjetljivosti i mogućnosti prilagodbe klimatskim promjenama po sektorima, uz definiranje pravaca djelovanja s ciljem njihove prilagodbe.
Također, izvješćima su obuhvaćene mjere ublažavanja i unapređenja domaćeg sustava mjerenja promjena klime, izvještavanja i verifikacije, te informacije o promjeni modela javne svijesti o važnosti očuvanja okoliša, edukaciji i sustavnom istraživanju, kao i praćenju i prijenosu tehnologija u kontekstu borbe protiv klimatskih promjena.
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa dužno je dostaviti ova izvješća kontakt-instituciji za Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC) za BiH, u svrhu dostavaljanja Tajništvu UNFCCC konvencije.
Izvješće o počinjenim teškim kaznenim djelima u BiH u prošloj godini
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, usvojilo je Izvješće iz Središnje baze podataka o počinjenim teškim kaznenim djelima u Bosni i Hercegovini u 2022. godini.
Prema Izvješću, u razdoblju od 2020. do 2022. godine u Središnjoj bazi podataka o presuđenim predmetima za sva kaznena djela za koja se vodi centralizacija evidentirane su ukupno 1.222 presude, a u 2022. godini izrečeno je 326 presuda protiv 348 osoba. Presudama su obuhvaćena kaznenena djela u vezi s pranjem novca, terorizmom, zlouporabom opojnih droga, trgovinom i krijumčarenjem ljudi, otmicom, kao i pornografijom, prostitucijom, krivotvorenjem.
Riječ je o kaznenim djelima glede kojih se međunarodnim ugovorima predviđa centralizacija podataka i za koja su sudovi u BiH dužni dostavljati pravomoćne presude Ministarstvu pravde BiH.
Ministarstvo pravde dužno je, po isteku svake kalendarske godine, dostaviti Vijeću ministara BiH pregled i analizu presuđenih slučajeva na temelju podataka iz Središnje baze te redovito dostavljati izvješća Ministarstvu sigurnosti BiH za presude protiv počinitelja kaznenih djela neovlaštene proizvodnje, prerađivanja i prodaje opojnih droga i otrova. Također, ovo izvješće redovito se dostavlja i centrima za edukaciju sudaca i tužitelja Federacije BiH i Republike Srpske.
Uključivanje javnosti u kreiranje propisa na državnom nivou
Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva pravde o provođenju Pravila za konzultacije u izradi pravnih propisa za 2022. godinu, uz dopunu zaključaka na sjednici.
Na web-platformu eKonzultacije registrirano je 67 institucija te ukupno 3757 pravnih i fizičkih osoba, što je više za dvije institucije u prošloj u odnosu na godinu ranije. Istodobno je u ovom razdoblju provedeno 527 konzultacija u izradi pravnih propisa i drugih akata te je objavljeno 435 izvješća o provedenim konzultacijama.
Među 190 prijavljenih za sudjelovanje u javnim konzultacijoma, njih 73 sudjelovalo je u konzultacijama. Pristigla su ukupno 174 prijedloga, od kojih su institucije u potpunosti ili djelomično prihvatile njih devet.
Nastavljaju se aktivnosti na unapređenju sustava transparentnosti, suradnje i otvorenosti prema građanima i organizacijama civilnog društva te se zainteresirana javnost poziva na uključivanje u proces javnih konzultacija u izradi pravnih propisa. Ove napore Ministarstva pravde BiH prepoznali su ReSPA i OECD/SIGMA dodjelom posebnog priznanja za javnu upravu Zapadnog Balkana 2022. godine.
Usklađivanje odluke sa zakonom o zaštiti ličnih podataka
Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o izmjeni Odluke o okvirnim kriterijima za dodjelu novčane nagrade zaposlenim u institucijama Bosne i Hercegovine, nakon što je Agencija za zaštitu osobnih podataka u BiH uputila zahtjev za usklađivanje ove odluke s odredbama Zakona o zaštiti osobnih podataka.
Agencija za zaštitu osobnih podataka u BiH ocijenila je da ranije definirana obveza objave podataka o isplaćnim novčanim nagradama zaposlenih u institucijama BiH na službenoj web-stranici institucije nije u skladu s načelima pravičnosti i zakonitosti, zbog čega je bilo potrebno brisati taj dio odredbe.
Javni natječaj
Vijeće ministara BiH zadužilo je Ministarstvo sigurnosti BiH da ponovno raspiše javni oglas za izbor pomoćnika direktora za unutarnju kontrolu u Službi za poslove sa strancima i provede natječajnu proceduru.
Prethodno je Vijeće ministara BiH upoznato s Informacijom u vezi s provođenjem natječajne procedure u kojoj se navodi da nije pristigla nijedna prijava na javni natječaj za ovu poziciju, nakon što je objavljen u rujnu 2022. godine.
Saglasnost za imenovanje
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, dalo je suglasnost za imenovanje Istvana Szegedija na dužnost policijskog atašea Mađarske za Bosnu i Hercegovinu, sa sjedištem u Skopju, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.