koje su prednosti i mane
Da li je bolje tuširati se hladnom ili toplom vodom?
Tuširanje hladnom i vrućom vodom ima svoje prednosti, ali i nedostatke
Neki ljudi vole dugo vremena da provedu pod vrućim tušem, dok se drugi bolje osjećaju kada se tuširaju hladnom vodom.
Bez obzira na to kojoj grupi pripadate, tuširanje hladnom i vrućom vodom ima svoje prednosti, ali i nedostatke.
Prednosti i nedostaci tuširanja hladnom vodom
Poznato je da tuširanje hladnom vodom ujutro može da pomogne razbuđivanju, a čak i da ubrza metabolizam.
Također, istraživanja su pokazala da hladan tuš može da poboljša raspoloženje, jer se brojni receptori nalaze upravo u koži.
Tuširanjem hladnom vodom šalje se velika količina električnih impulsa iz perifernih živaca u mozak, što može imati antidepresivni učinak.
Prednosti tuširanja hladnom vodom ne uključuju samo podizanje energije i raspoloženja.
Kozmetička dermatološkinja, Michele Green ističe da hladna voda također može da poboljša zdravlje i izgled kože.
“Kad hladna voda dođe u dodir s kožom, tijelo povećava protok krvi kako bi održalo osnovnu temperaturu i zaštitilo vitalne organe i sužava cirkulaciju u blizini kože“, objašnjava Green i dodaje da hladna voda pomaže da se suze pore, što dovodi do savršenog tena.
Osim za kožu, hladna voda ima povoljan uticaj i na kosu. Hladna voda sužava pore i zatvara kutikulu, što pomaže zaključavanju vlage u kosi i zaglađuje vlasi.
Ipak, Green upozorava da postoji i rizik kod tuširanja u hladnoj vodi.
“Hladan tuš može da optereti organizam, pa srčani bolesti treba da izbjegavaju tuširanje hladnom vodom jer zbog dodatnog opterećenja može da dođe do nepravilnih otkucaja srca i aritmije. Osim toga, tuširane hladnom vodom se ne savjetuje ako vam je hladno, jer može da poveća količinu vremena koja je tijelu potrebna da se ponovno zagrije“, kaže Green.
Prednosti i nedostaci tuširanja vrućom vodom
Tuširanje vrućom vodom također ima svoje prednosti.
“Para ili vruća kupka otvaraju pore i olakšavaju čišćenje prljavštine i toksina, što dovodi do čistije kože“, objašnjava Green i dodaje vruća voda opušta mišiće i smanjuje napetost u tijelu što poboljšava san.
Također, ističe da neke bakterije ne podnose visoke temperature zato je tuširanje vrućom vodom poželjno nakon izlaganja bakterijama da bi se smanjile šanse za infekciju. Dodaje da topla voda ubrzava cirkulaciju.
Za razliku od tuširanja hladnom vodom, vruća voda ima više negativnih strana.
Vruća voda može da isuši kosu i oštetiti kožu i da pogorša postojeća stanja kao što je ekcem.
“Vrućina može da uzrokuje crvenilo i nadraženost kože. Također, dehidrira kožu uklanjajući prirodna ulja i vlagu s njene površine“, upozorava Green.
Iako i tuširanje hladnom i tuširanje vrućom vodom imaju svoje prednosti, Green ističe da je zapravo najbolja opcija tuširanje mlakom vodom.