Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

uvod u totalitarizam

Zakon o kriminalizaciji klevete na dnevnom redu današnje sjednice NSRS-a

Banja Luka: Konstitutivna sjednica 11. saziva Narodne skupštine Republike Srpske
15.11.2022., Narodna skupstina RS, Banja Luka,BiH – U Banja Luci je u tijeku Konstitutivna sjednica novog, 11. saziva Narodne skupstine Republike Srpske. Sjednici prisustvuju premijer Srpske Radovan Viskovic, predsjednik Narodne skupstine Srbije Vladimir Orlic i veleposlanik Rusije u BiH Igor Kalabuhov. Dodik nije prisustvovao na pocetku sjednice kada je intonirana himna BiH, a potom je usao u skupstinsku dvoranu kada je intonirana himna Republike Srpske "Moja Republika". Zakletvu ce poloziti novi poslanici, novoizabrani predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski clan Predsjednistva BiH Zeljka Cvijanovic. Sjednicom Narodne skupstine predsjedava najstariji narodni poslanik Natasa Radulovic, uz pomoc generalnog sekretara Narodne skupstine Nebojse Zgonjanina i najmlađih poslanika iz politickih partije sa najvecim brojem mandata – Mladen Ilic (SNSD) i Aleksandar Trninic (SDS). Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

U međuvremenu su neki mediji prenijeli da će povodom toga u Banjoj Luci danas biti održan protest nezadovoljnih građana i medijskih radnika

Izmjene i dopune krivičnog zakonodavstva Republike Srpske (RS), od nekih subjekata u javnosti označene kao namjeravano neprihvatljivo suzbijanje slobode govora, u najavljenom su dnevnom redu sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, sazvane za danas u Banjoj Luci.

U međuvremenu su neki mediji prenijeli da će povodom toga u Banjoj Luci danas biti održan protest nezadovoljnih građana i medijskih radnika.

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS-a, kolokvijalno nazvan ‘zakonom o kriminalizaciji klevete’, tretira klevetu i uvredu kao krivična djela i najavljuje visoke novčane kazne za prekršioce, prema dosad objavljenim informacijama.

Od subjekata iz novinarske zajednice shvaćen je kao propis što može, zajedno sa setom drugih propisa, negativno uticati na slobodu govora medija u tom entitetu. Osim novinarskih udruženja, reagirale su i neke međunarodne organizacije.

Iz Vlade Republike Srpske ustvrdili su da namjeravane izmjene Krivičnog zakonika RS-a ne mogu ugroziti slobodu govora niti dovesti pod udar njegovih odredbi novinare ako kvalitetno rade njihov posao.

Prema službenoj najavi, ovaj zakon je osma tačka predloženog obimnog dnevnog reda za današnju sjednicu Narodne skupštine RS-a.