Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Sjednica Narodne skupštine RS-a bez poslanika Koalicije “Domovina”

narodna skupstina rs (8)

Poslanici Koalicije “Domovina” (SDA, SBiH) u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS) danas neće prisustvovati sjednici entitetskog parlamenta, koja je zakazana na Dan nezavisnosti BiH.

Potpredsjednik Skupštine RS-a iz reda bošnjačkog naroda Senad Bratić potvrdio je Feni da zbog ranije preuzetnih obaveza neće biti danas na zasjedanju entitetskog parlamenta.

Bratić ističe da je, nažalost, još takva realnost da se u jednom dijelu države obilježava Dan nezavisnosti, dok u entitetu RS to nije slučaj.

– Mi smo zemlja u kojoj imamo i ovakve situacije, da jedan entitet slavi 9. januar, a drugi 1. mart, što nije dobro i proizvodi napetost, a posebno odvlači pažnju sa životnih problema građana, ekonomskih i socijalnih i drugih – ukazao je Bratić.

Naglasio je da se nada da će s vremenom doći do dogovora i usaglašenog stava o praznicima na prostoru cijele BiH.

Kolegij Narodne skupštine RS zakazao je za danas nastavak devete i početak desete sjednice parlamenta.

U nastavku devete sjednice bit će razmotrene preostale tačke dnevnog reda, među kojima i informacija o realizaciji zaključaka Narodne skupštine RS-a, koji se odnose na rad Suda i Tužilaštva BiH.

Po okončanju ove bit će održana i deseta sjednica entitetskog parlamenta.

Na predloženom dnevnom redu je SDS-ov zakon o konverziji kredita s valutnom klauzulom u švajcarskim francima, po hitnom postupku, te ponovno glasanje o Prijedlogu zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, nakon što je taj zakonski akt predsjednik RS-a Milorad Dodik ponovo vratio na odlučivanje Narodnoj skupštini RS-a.

Dodik je odbio da potpiše ukaz o proglašenju ovog zakona, na koji su, na zajedničkoj sjednici Narodne skupštine i Vijeća naroda RS-a usvojeni amandmani Kluba Bošnjaka o nacionalnoj zastupljenosti u MUP-u RS-a po popisu iz 1991.godine.

Srpski predstavnici vlasti smatraju tu odredbu neprihvatljivom, dok iz bošnjačkog kluba naglašavaju da će tražiti ocjenu ustavnosti, ako se zakon ponovo usvoji bez odrednice o popisu iz 1991.