donijeli odluku
Rusija obustavlja dogovor o žitu uz posredovanje UN-a sa Ukrajinom
Ujedinjene nacije su pozvale strane u sporazumu uz posredovanje UN-a koji je omogućio nastavak ukrajinskog izvoza žitarica iz Crnog mora da obnove pakt, rekavši da je to potrebno za doprinos globalnoj sigurnosti hrane
Rusko ministarstvo odbrane kaže da je ta zemlja odlučila suspendovati dogovor s Ukrajinom o izvozu žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih crnomorskih luka, uz posredovanje UN-a, nakon napada na brodove na Krimu koji je okupirao Rusiju.
Ujedinjene nacije su pozvale strane u sporazumu uz posredovanje UN-a koji je omogućio nastavak ukrajinskog izvoza žitarica iz Crnog mora da obnove pakt, rekavši da je to potrebno za doprinos globalnoj sigurnosti hrane.
Prvobitni sporazum je trebao trajati 120 dana, s mogućnošću obnove 19. novembra “ako se nijedna strana ne protivi”, rekao je portparol UN-a Stephane Dujarric u izjavi od 28. oktobra.
“Pozivamo sve strane da ulože sve napore da obnove Inicijativu za crnomorsko žito i provedu oba sporazuma u potpunosti, uključujući ubrzano uklanjanje svih preostalih prepreka za ruski izvoz žitarica i đubriva”, rekao je on u saopštenju.
“Naglašavamo hitnost da to učinimo kako bismo doprinijeli sigurnosti hrane širom svijeta i ublažili patnju koju ova globalna kriza troškova života nanosi milijardama ljudi”, dodao je.
Sporazum je oslobodio izvoz iz tri ukrajinske luke — Odese, Černomorska i Južnog — koje su bile blokirane otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu krajem februara.
To je omogućilo da skoro 9 miliona tona žitarica napusti te luke i ublaži globalnu krizu hrane koju je pokrenula invazija.
Moskva se žalila da ne može prodati svoja gnojiva zbog zapadnih sankcija.
Međutim, postoje brojni dokazi koji govore suprotno, a Evropa i Sjedinjene Države nisu ciljale ni rusko žito ni đubriva za sankcije.
Ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzja rekao je novinarima prošle sedmice da se mora dozvoliti da ruski izvoz prođe prije nego što se Moskva obaveže na produženje sporazuma.
“Već dugo govorim (da) prepreke ostaju iste”, rekao je.
Govoreći 27. oktobra, američki državni sekretar Antony Blinken predvidio je da će odluka Moskve da odustane od sporazuma o žitu naići na “veliki gnjev” zemalja širom svijeta.
“Mislim da je duboko u svačijem interesu da osiguramo da se ovo žito može nastaviti iseliti iz Ukrajine i, svakako, učinićemo sve što možemo da održimo sporazum”, rekao je on.
Martin Griffiths, podsekretar UN-a za humanitarna pitanja, rekao je 26. oktobra da je relativno optimističan da će dogovor o žitu biti produžen, piše Radio Slobodna Evropa na osnovu izvještaja Reutersa i AFP-a.