Izgubio mu se svaki trag
Sud BiH izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Mitrašinovićem
Za ratni zločin u sklopu predmeta „Štrpci“ krivim su oglašeni – Obrad i Novak Poluga, Petko Inđić, Radojica Ristić, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Miodrag Mitrašinović i osuđeni na po 13 godina zatvora jer su, kako je utvrđeno, kao saizvršioci sudjelovali u ubistvima 20 civila izvedenih iz voza koji je saobraćao na liniji Beograd – Bar
Sud Bosne i Hercegovine izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Miodragom Mitrašinovićem, budući da nije pronađen na adresi nakon izricanja prvostepene presude za ratni zločin, potvrđeno je Feni u ovom sudu.
Mitrašinović, koji se 21. oktobra nije pojavio na izricanju presude, osuđen je nepravomoćno na 13 godina zajedno s još šest bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), kojima su, također, izrečene istovjetne zatvorske kazne, odnosno ukupno 91 godina zatvora za sudjelovanje u otmici 20 civila iz voza u Štrpcima krajem februara 1993. godine, koji su ubijeni na području Višegrada.
Referirajući se na hronologiju ovog slučaja, Sud BiH podsjeća da je prije izricanja presude u navedenom predmetu, Tužilaštvo BiH dostavilo Sudu prijedlog za određivanje mjere pritvora optuženima u „slučaju Štrpci“, u kojem je navedeno da su uhapšeni svi osim Miodraga Mitrašinovića, koji se, prema navodima državnog tužilaštva, nalazio u bolnici u Foči, gdje je zbrinut radi operativnog zahvata.
Tu informaciju potvrdio je i branilac optuženog Mitrašinovića, advokat Miloš Perić, koji je obavijestio Sud da se njegov branjenik nalazi u bolnici u Foči gdje mu je tokom dana izvršena operacija, te da nije u pokretnom stanju te da mu nije poznato koliko će biti zadržan u bolnici.
– Odmah po izricanju presude i određivanju mjere pritvora, Sud je izdao naredbu Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera (ZIKS) BiH da obezbijedi provođenje mjere pritvora prema optuženom Miodragu Mitrašinoviću u Univerzitetskoj bolnici Foča, gdje se, prema informacijama kojima je Sud tada raspolagao, nalazio na liječenju, te da po završenom liječenju istog sprovedu u ZIKS Vojkovići radi nastavka izdržavanja mjere pritvora – pojašnjavaju iz Suda BiH.
Kako nadalje navode, nakon toga, Uprava ZIKS-a Vojkovići je obavijestila Sud da se optuženi Mitrašinović ne nalazi u Univerzitetskoj bolnici u Foči, s obzirom na to da je, kako im je to potvrdilo Odjeljenje hirugije, isti taj dan otpušten sa daljeg liječenja.
– Odmah po primitku ove informacije, Sud je izdao naredbu Sudskoj policiji da optuženog Mitrašinovića liše slobode na adresi prebivališta u BiH i sprovedu u odgovarajući KPZ. Istovremeno, Sud je izdao naredbu Graničnoj policiji BiH da se Mitrašinović, ukoliko pokuša preći državnu granicu, zadrži do dolaska službenika Sudske policije, te da o tome bez odlaganja obavijeste Sud. O svemu tome Sud je obavijestio i postupajućeg tužioca. Sudska policija Suda BiH je obavijestila Sud da dolaskom na adresu prebivališta optuženog nisu zatekli na adresi – preciziraju iz Suda BiH.
Nakon prijema tih informacija, Sud BiH je izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice u odnosu na optuženog Miodraga Mitrašinovića.
– Također, Sud je od uprave Univerzitetske bolnice u Foči zatražio dostavljanje službenih podataka o tome kada je optuženi Mitrašinović primljen u tu ustanovu na liječenje, po kojem osnovu je hospitalizovan, odnosno da li je bio podvrgnut operativnom zahvatu, kao i podatke u vezi njegovog otpuštanja sa liječenja (vrijeme otpusta, te da li se radilo o otpustu po preporuci ljekara ili o svojevoljnoj odluci pacijenta), a koji odgovor Sud do ovog trenutka nije zaprimio – navode iz Suda BiH u odgovoru na Fenin upit.
Za ratni zločin u sklopu predmeta „Štrpci“ krivim su oglašeni – Obrad i Novak Poluga, Petko Inđić, Radojica Ristić, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Miodrag Mitrašinović i osuđeni na po 13 godina zatvora jer su, kako je utvrđeno, kao saizvršioci sudjelovali u ubistvima 20 civila izvedenih iz voza koji je saobraćao na liniji Beograd – Bar.
Ovom presudom je Luka Dragičević oslobođen optužbe da je kao komandant Druge podrinjske brigade iz Višegrada dao naređenje za odvođenje civila.