Okružni sud u Banjaluci
Potvrđena optužnica protiv Branislava Zeljkovića zbog nabavki tokom pandemije
Nabavkom medicinske opreme po višestruko većim cijenama od nabavnih, koje je u ime Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske provodio po prethodnom dogovoru s drugim osumnjičenim licima, Branislav Zeljković pribavio je sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM, Saši Markoviću i “Travel for fun“ Banjaluka u iznosu od 578.780, Slavku Bojiću i “Procontrol“ Banjaluka u iznosu od 241.562 i Saniju Crljiću i “Sineks laboratorija“ Banjaluka u iznosu od 28.700 KM
Okružni sud u Banjaluci potvrdio je optužnicu protiv Branislava Zeljkovića, bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, zbog produženog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, te krivičnog djela primanja mita.
Optužnica je potvrđena i protiv još četiri osobe koje su takođe osumnjičene da su učinili brojne zloupotrebe u postupku javnih nabavki tokom trajanja pandemije koronavirusa, potvrđeno je iz Okružnog suda u Banjaluci za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Riječ je o Slavku Bojiću, direktoru firme “Procontrol“ Banjaluka, Draganu Dubravcu, direktoru firme “Promeding“ iz Laktaša, Saši Markoviću, direktoru turističke agencije “Travel for fun“, te bivšem direktoru “Sineks laboratorije“ Saniju Crljiću.
Bojić je optužen za krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja u pomaganju, Dubravac za krivično djelo zloupotreba u postupku javne nabavke, Crljić za krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja u pomaganju, a Marković za krivičnoo djelo davanje mita.
Inače, riječ je o ispravljenoj i dopunjenoj optužnici Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske, pošto je Okružni sud prethodnu optužnicu vratilo na doradu.
Kako je tada navedeno, Sud je utvrdio kako prvobitna optužnica ne sadrži sve što je potrebno u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Republike Srpske.
Tužilaštvo je, prema navodima te optužnice, tokom istrage pribavilo više od dvije hiljade materijalnih dokaza, te saslušalo više od stotinu svjedoka, kao I sprovelo forenzička vještačenja mobilnih telefona i finansijskih izvještaja.
Tužilac je tada naveo i da je na osnovu navedenih dokaza utvrđeno grubo kršenje procedura javnih nabavki, kao i koruptivne radnje optuženih osoba.
Nabavkom medicinske opreme po višestruko većim cijenama od nabavnih, koje je u ime Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske provodio po prethodnom dogovoru s drugim osumnjičenim licima, Branislav Zeljković pribavio je sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM, Saši Markoviću i “Travel for fun“ Banjaluka u iznosu od 578.780, Slavku Bojiću i “Procontrol“ Banjaluka u iznosu od 241.562 i Saniju Crljiću i “Sineks laboratorija“ Banjaluka u iznosu od 28.700 KM, saopšteno je ranije iz Tužilaštva.