nps
Otvorena izložba “Theatrum Memoriae’ u sklopu istoimenog projekta
Koautor izložbe, fotograf i dizajner Romano Kuduzović kazao je kako se njegov angažman ogleda u fotografiranju originalne arhivske građe NPS-a, pritom vodeći računa da ta građa ostane neoštećena
Izložba „Theatrum Memoriae“, autora Igora Vučaka i Romana Kuduzovića, otvorena je večeras u prostorijama/enterijeru Narodnog pozorišta Sarajevo (NPS).
Radi se o drugoj fazi multimedijalnog projekta koja se realizira godinu dana nakon otvaranja prvog dijela izložbe, kojom je obilježen veliki jubilej – stogodišnjica postojanja i rada NPS-a.
Na više od 200 fotografija predstavljeno je deset dekada u postojanju najveće teatarske kuće u BiH, svjedočeći o izuzetno bogatom stvaralačkom opusu ‘Kuće na Obali’ s više od 1.500 premijera – dramskih, opernih i baletnih, te velikom broju horskih i solističkih koncerata.
Otvaranje izložbe pozdravio je direktor NPS-a Dino Mustafić, istaknuvši kako se radi o otvorenom projektu koji će biti i dalje razvijan, s idejom da se sva arhivska građa digitalizira i pretvori u multimedijske formate kako bi publika bila u prilici, posredstvom najsavremenije tehnologije, upoznati stogodišnju historiju NPS-a.
Naglasio je kako očekuje da će NPS u formaciji s pozorišnim trgom „Suzan Sontag“, kapacitetima i resursima kojima raspolaže kao kuća umjetnosti, ali i kao nezaobilazni objekat u turističkoj ponudi grada Sarajeva, u narednom periodu nastaviti širiti ‘priču’ kulturne infrastrukture i kulturne ponude.
Na značaj ovog projekta ukazao je kustos izložbe, historičar umjetnosti i komparativist Igor Vučak, podsjećajući da je opus predstavljen u prvoj fazi, sada proširen i transponovan u prostor i dizajn enterijera NPS-a.
Dodao je kako se radi o ogromnim kompozicijama barokne prirode, putem kojih je svako desetljeće NPS-a koncipirano vizualno i tekstualno, fokusirajući se na velike trenutke i ostvarenja u vremenskom kontinuumu.
Koautor izložbe, fotograf i dizajner Romano Kuduzović kazao je kako se njegov angažman ogleda u fotografiranju originalne arhivske građe NPS-a, pritom vodeći računa da ta građa ostane neoštećena.
Istovremeno, izrazio je uvjerenje da će i u budućnosti biti sličnih projekata koji će slaviti umjetnost i kulturu u Bosni i Hercegovini i njenom glavnom gradu.
Kroz fotografije predstava, pred publikom su ‘oživjeli’ neki od književnih likova iz djela Molièrea, Shakespearea, Čehova, Strindberga, Brechta, Millera, Becketta, Pamuka, Kulenovića, Nušića, Selimovića, Samokovlije, Sidrana i drugih značajnih domaćih, regionalnih i inozemnih autora.
Prikazne su scene iz domaćih i klasičnih opera, odnosno iz nekih od najvećih naslova, a „Prodana nevjesta“, „Don Carlos“, „Figarova ženidba“, „Rigoletto“, „Seviljski Berberin“, „Trubadur“, Madam Butterfly“, „Nabucco“, „Moć sudbine“, „Koštana“, „Carmen“, „Hasanaginica“, „Don Pasquale“, „Turandot“, „Aida“ i „Ekvinocij“, samo su neki od njih.
‘Theatrum Memoriae’ nudi i osvrt na značajne trenutke iz baletne umjetnosti – „Žetva“, „Grozdanin kikot“, „Ohridska legenda“, „Labudovo jezero“, „Giselle“, „Bahčisarajska fontana“, „Bolero“, „Carmen“, „Okovani Prometej“, „Plavo“, te međunarodno nagrađivane scenske kantate „Carmine Burane“, premijerno izvedene u NPS-u 1984. godine.
Fotografije ‘prate’ i prigodni tekstovi kojima se u kratkim crtama obuhvaća iznimno bogata historija Narodnog pozorišta Sarajevo.
Projekat i izložba ‘Theatrum Memoriae’ realizirani su pod pokroviteljstvom Ureda Evropske unije u Bosni i Hercegovini.