Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

"laka zarada"

Oko 100.000 građana Srbije nasjelo na prevaru, izgubili su ogromne novce

euri – euro – Dusko Jaramaz Pixsell

Početkom aprila u Agenciji za privredne registre sa 100 dinara početnog kapitala registrirana je firma kineskog vlasnika Kangaroo treasure d.o.o. Kompanija se ubrzo počela reklamirati predstavljajući se kao platforma za legalan posao na internetu…

Oko 100.000 građana Srbije oštećeno je u piramidalnoj prevari kineske firme Kangaroo treasure, čiji su predstavnici nakon šest mjeseci s njihovim novcem nestali s lica zemlje, piše Nova.rs.

Prema procjeni oštećenih, svaki od njih je na gubitku od najmanje par desetaka hiljada pa do nekoliko miliona dinara (otprilike od oko 300 do 50.000 KM). Pojedini su, vjerujući u laku zaradu na internetu, podigli i kredite te ostali u ogromnim dugovima bankama, a bez prihoda, piše Nova.rs.

Kako je izgledala prevara?

Početkom aprila u Agenciji za privredne registre sa 100 dinara početnog kapitala registrirana je firma kineskog vlasnika Kangaroo treasure d.o.o. Kompanija se ubrzo počela reklamirati predstavljajući se kao platforma za legalan posao na internetu.

“Članovi koji bi se odlučili raditi na ovoj platformi morali su uplatiti na račun firme minimalni depozit od 2000 dinara (30-tak KM), koji bi se nakon uplate našao na računu na platformi korisnika i tim novcem su rađeni zadaci, kao što su pisanje recenzija za određene proizvode na Amazonu, Alibabi, AliExpressu koji su loše ocijenjeni kako bismo im podigli rejting. Zauzvrat bismo dobivali 0.1 posto od iznosa koji smo uplatili. Što bismo više imali novca na platformi, dobivali bismo više novca od zadataka”, kaže Aleksandar Ivanović, jedan od oštećenih.

Sva komunikacija s nadređenima je išla preko Telegrama, gdje je grupa koja se uključila u rad ove platforme svakodnevno rasla.

Odjednom nestali

Posao je funkcionirao na piramidalnom sistemu zarade. No nakon tri mjeseca članovima je stigla obavijest da je “račun firme dostigao 200 miliona dinara, što predstavlja limit”, te da se otvara nova firma Sassilo group d.o.o., također registrovana. Platforma, kažu članovi, uredno je funkcionirala sve do kraja avgusta.

Obavijestili su članove da im je upala porezna inspekcija i da moraju platiti porez na isplate. Tako su ih nagovorili na još uplata obećavajući povrat nakon podmirenja duga. Članovi su ubrzo shvatili da je novac nestao, a neki su digli i kredite koje će isplaćivati više godina.

Slučaj je prijavljen, no odgovor još nisu dobili, kaže Ivanović za Novu.rs.