istraživanje udruženja REaktiv
Više od polovine mladih iz Zenice žele napustiti Bosnu i Hercegovinu
Istraživanje je provedeno na uzorku od 389 mladih sa područja Zenice u dobi od 15 do 30 godina
Omladinsko udruženje REaktiv provelo je istraživanje o položaju i potrebama mladih u Zenici. Na osnovu rezultata istraživanja, napravljena je Analiza položaja i potreba mladih u Zenici.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 389 mladih sa područja Zenice u dobi od 15 do 30 godina.
U analizi su istraženi problemi i potrebe mladih iz oblasti obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite, kulture i umjetnosti, aktivizma, sigurnosti, mobilnosti mladih, te o slobodnom vremenu, ali i pandemiji COVID-19.
„Iako je uvriježeno mišljenje da je najbolje raditi u državnim firmama, rezultati istraživanja pokazali su da mladi u Zenici prvenstveno žele razvijati i raditi u vlastitim biznisima, što je ohrabrujući podatak. S druge strane, dvije trećine mladih smatraju da je za zaposlenje u državnim firmama potrebno nekoga podmititi i to je negativna pojava u našem društvu zbog koje svakodnevno mladi napuštaju Bosnu i Hercegovinu“, izjavio je Aldin Alić, koordinator istraživanja.
Istraživanje je pokazalo da polovina mladih iz Zenice želi napustiti Bosnu i Hercegovinu, dok nešto više od 25% njih ne razmišlja o napuštanju države.
Ostali rezultati istraživanja pokazuju da skoro trećina mladih u Zenici doprinosi kućnom budžetu i na taj način olakšavaju svakodnevnu egzistenciju u svojoj obitelji, ali i da više od polovine mladih nije zaposleno u struci za koju su se školovali.
Ohrabrujuće je da je oko 75% mladih se izjasnilo da ne konzumiraju duhan i duhanske proizvode, ali čini se da je mentalno zdravlje mladih zapostavljeno. Skoro 60% njih tvrdi da su teško podnosili pandemiju korona virusa, a dvije trećine ih je teško podnosilo mjere zabrane. Više od polovine mladih žena u Zenici nije posjetilo ginekologa u posljednjih 12 mjeseci.
Kompletnu analizu možete pročitati i preuzeti na ovom linku.
Istraživanje je sprovodilo Omladinsko udruženje REaktiv u okviru Bosnia and Herzegovina Resilience Initative (BHRI), projekta kojeg implementira Međunarodna organizacija za migracije (IOM), finansiran od strane Austrijske razvojne saradnje.