Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

zaboravljena civilizacija

Predstavljanje enciklopedije “Magični svijet Ilira”: Tri autora dočarala život Ilira

magicni-svijet-ilira

Enciklopedija je rađena na osnovu historijskih izvora, arheoloških, etnografskih, antropoloških i etnoloških

Enciklopedija “Magični svijet Ilira”, historija zaboravljene civilizacije, profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Amre Šačić Beća i Salmedina Mesihovića, te predsjednika Strukovnog udruženja “Bathinvs” Edina Valetovca, bit će predstavljena sutra na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

U enciklopediji, koju je izdala Mladinska knjiga.d.o.o. Sarajevo, ilustriran je perod od 2000 godina, od 1500. godine p.n.e do 500. godine n.e., kada počinje srednji vijek.

Enciklopedija je rađena na osnovu historijskih izvora, arheoloških, etnografskih, antropoloških i etnoloških.

Autori su u intervjuu za Fenu pojasnili da je prvi dio knjige posvećen najslavnijoj etapi ilirske nezavisnosti – Agronovoj dinastiji, drugi dio knjige prati borbe autohtonog stanovništva i rimskih osvajača, a u trećem dijelu je pojašnjena problematika rimske uprave, komunikacije i ekonomije u ilirskim provincijama Dalmaciji i Panoniji.

Četvrti dio knjige uvodi čitatelje u jedan od najturbulentnijih perioda, kada Rimom vladaju carevi rođeni na prostoru zapadnog Balkana, te se zbog njihovog porijekla pamte kao “ilirski carevi”.

Knjiga je pisana na bosanskom jeziku, dostupna je široj čitalačkoj publici, iako je fokus na prostoru BiH, značajan prostor zauzima i regija.

Posebna je zanimljivost komparacija sadašnjosti i prošlosti, naročito imena, načina sahranjivanja, predrasuda. I danas se djeci nadijevaju imena Teuta, fudbalski klub u Albaniji nosi to ime. Zanimljivo je i to što su Iliri bili skloni pijenju alkohola.

Mnoge biljke nose naziv po ilirskim kraljevima, kao što je biljka Gencijana, na albanskim novčanicama je lik ilirskog kralja Gencija.

Također je u enciklopediji prikazan i način kako su se žene porađale, kakav je bio položaj žena u društvu, a kako kaže prof. Mesihović, bio je bolji nego u susjednom helenskom, grčkom svijetu.