ništa od dogovora
Lavrov objavio tri uslova: Rusija otkrila plan za Ukrajinu, Kijev ga je ekspresno odbio
Uvjeti demilitarizacije koje Rusija očekuje od Ukrajine nisu do kraja jasni, ali navodeći primjer Austrije jasno je da se traži da Ukrajina održi neutralan status i ostane izvan NATO-a
Kremlj je rekao da bi se ideja stvaranja demilitarizirane Ukrajine po uzoru na primjer Austrije mogla smatrati kompromisom za okončanje rata.
“Ovo je varijanta o kojoj se trenutno raspravlja i koja bi se zaista mogla smatrati kompromisom”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, a prenosi ruska državna novinska agencija RIA.
Uvjeti demilitarizacije koje Rusija očekuje od Ukrajine nisu do kraja jasni, ali navodeći primjer Austrije jasno je da se traži da Ukrajina održi neutralan status i ostane izvan NATO-a. Zemlja bi i dalje imala svoje oružane snage.
Austrija ima svoju vojsku, ali je obvezana na neutralnost Austrijskim državnim ugovorom iz 1955. i njezinim ustavom, koji zabranjuje ulazak u vojne saveze i uspostavu stranih vojnih baza na austrijskom teritoriju.
Ukrajina odbila ruski prijedlog o austrijskom modelu
Savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimir Zelenskog rekao je da je ruski prijedlog da Ukrajina usvoji neutralnost u austrijskom stilu neprihvatljiv za zemlju.
Mihailo Podoljak, član ukrajinskog pregovaračkog tima, rekao je lokalnim medijima da svaki mirovni sporazum mora biti pod ukrajinskim uvjetima koji štite njezin suverenitet.
“Razumijemo pokušaj naših partnera da ostanu proaktivni u procesu pregovora”, rekao je Podoljak. “Ali Ukrajina je sada u stanju izravnog rata s Rusijom”, dodao je.
Jasno mu je, kaže, da se spominju švedski ili austrijski model.
“Stoga model može biti samo “ukrajinski” i samo sa zakonski provjerenim sigurnosnim jamstvima. I bez drugih modela ili opcija”, dodao je.
Oglasio se i Lavrov
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov progovorio je o mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine.
Kazao je da pregovori nisu laki, ali da postoji nada za kompromis. “Rukovodim se ocjenama koje su dali naši pregovarači”, rekao je.
“Kažu da pregovori nisu laki iz očitih razloga. Ali ipak, postoji određena nada za postizanje kompromisa”, rekao je Lavrov tokom intervjua za RBC, prenosi Reuters.
“Sada se ozbiljno razgovara o neutralnom statusu uz, naravno, sigurnosna jamstva”, rekao je Lavrov.
On kaže da problemi nisu samo oko “neutralnosti i demilitarizacije Ukrajine” već i oko sigurnosti ljudi u istočnoj Ukrajini, gdje su područja Donjecka i Luganska pod kontrolom pobunjenika.
Spomenuo je i prava ukrajinskih građana koji govore ruski.
Osim pregovore Lavrov je komentirao i sam rat u Ukrajini rekavši da je to “važan trenutak koji će definirati svjetski poredak.
Javio se i ruski pregovarač
Pregovori s Ukrajinom su teški i spori, ali Rusija iskreno želi mir što je prije moguće, rekao je u srijedu ruski pregovarač Vladimir Medinski, a prenosi Interfax.
“Pregovori su teški, idu sporo. Naravno, željeli bismo da se sve to odvija puno brže, to je iskrena želja ruske strane. Želimo doći do mira što je prije moguće”, rekao je Medinski.
“Potrebna nam je mirna, slobodna, neovisna Ukrajina, neutralna – ne članica vojnih blokova, niti članica NATO-a”, dodao je.
Ukrajina je također dala oprezne pozitivne izjave o mirovnim pregovorima. Kaže da je spremna pregovarati do kraja rata, ali se neće predati niti prihvatiti ruske ultimatume.