bh. makroekonomista
Hadžić “ogolio” istinu o akcizama: Ima nešto dobro u ovom poskupljenju goriva
Akciza nije isto što i neki drugi porez, poput PDV-a. Oba su porezi na potrošnju, ali akciza je namjenski porez. Upravo to što je namjenski znači da bi se trebao, naglašavam „trebao“ tako i koristiti. Prikupljeni PDV možete trošiti na sve budžetske izdatke
Makroekonomski analitičar Faruk Hadžić na društvenim mrežama je komentarisao val poskupljenja u BiH, te ovisnost naše ekonomije o akcizama. Kako ističe, zagovaranja da se akcize ukinu, barem privremeno, nailaze na veliki vlasti otpor jer bi time bili ugroženi budžeti.
Njegovu analizu prenosimo u cjelosti.
Ako uopšte možemo reći da ima nešto dobro u ovom rastu cijena goriva to je što nam je pokazalo koliko je naša ekonomija zavisna od akciza i kako zagovaranja da se ista ukine, barem privremeno, nalazi na otpore da će se time ugroziti budžeti.
Akciza nije isto što i neki drugi porez, poput PDV-a. Oba su porezi na potrošnju, ali akciza je namjenski porez. Upravo to što je namjenski znači da bi se trebao, naglašavam „trebao“ tako i koristiti. Prikupljeni PDV možete trošiti na sve budžetske izdatke.
Ako se namjenski uvodi na gorivo, onda bi se trebao taj novac koristiti za cestogradnju. Ako se ubire na duhan, onda je logično da taj novac ide u zdravstvo. Kod nas je situacija da se akcize namjenski ubiru, ali do kraja nenamjenski troše, iako je to tako navedeno u zakonu.
Paradoks je da godišnje po osnovu akciza i putarina na gorivo prikupimo 1,1 milijardu KM, da veći dio tog novca usmjerimo u tekuću budžetsku potrošnju, a da onda podižemo kredite za cestogradnju. Možda je lakše objasniti da nema para za ceste, nego da nema za plate i penzije.
Obzirom da su akcize toliko finansijski značajne, umjesto namjenskog usmjeravanja, iste idu u tekuću budžetsku potrošnju. Time smo godinama unazad napravili ogromnu zavisnost finansiranja budžeta iz akciza, umjesto da smo provodili reforme poreskog sistema.
Izostanak provođenja poreskih reformi na vrijeme, jer su se novcima od akciza finansirale rastuće državne potrebe, uticalo je jednim dijelom i na masovno iseljavanje mladih iz Bosne i Hercegovine. Danas smo zbog toga u situaciji da nam nedostaje radne snage.
Sada smo na prekretnici. Ako želimo napraviti zdrave temelje naše ekonomije, trebamo provesti ključne reforme, gdje će rast u budžetima stvarati na osnovu rasta privrede, a ne na osnovu rasta akciza. Sve ostalo je dugoročno neodrživo, zaključuje Hadžić.
1) Ako uopšte možemo reći da ima nešto dobro u ovom rastu cijena goriva to je što nam je pokazalo koliko je naša ekonomija zavisna od akciza i kako zagovaranja da se ista ukine, barem privremeno, nalazi na otpore da će se time ugroziti budžeti.
— Faruk Hadžić (@hadzicfaruk_) March 9, 2022