"ReMemory/Umjetnost i sjećanje"
Kolektivna izložba posvećena savremenim oblicima memorijalizacije
Projekt je osmišljen tako da svim sudionicima ponudi temeljito znanje o pojmovima podjela, osporavanim prostorima, vremenima i fluidnostima granica, te da osnaži sudionike da razmisle o ulozi umjetnosti i kulture u društvenoj transformaciji
Kolektivna izložba pod nazivom “ReMemory/Umjetnost i sjećanje”, koja će predstaviti radove šest domaćih i međunarodnih umjetnika te učesnika radionica o temi sjećanja i savremenih oblika memorijalizacije, bit će otvorena 4. marta u sarajevskoj Galeriji “Brodac” u saradnji sa Kuma International.
Autor i osnivač Galerije “Brodac” Mak Hubjer kazao je za Fenu da su radionice stavile fokus na savremenu umjetnost i fotografiju u kontekstu savremenih oblika memorijalizacije. Sastojale su se od teoretskih i praktičnih pristupa, te su koristile interaktivne, dinamičke i inovativne metodologije kako bi se mladi sudionici u potpunosti uključili.
Zajedno sa odabranim učesnicima, umjetnici Ziyah Gafić, Smirna Kulenović, Enrico Dagnino, Mak Hubjer, Velibor Božović i Aida Šehović odgovorili su na brojna pitanja o prirodi i vrstama sjećanja, kako se sjećaju prošlosti i koja je uloga umjetnosti i fotografije u tom procesu.
– Radionice su organizirane u okviru projekta pod nazivom “ReMemory 1992.-2022: 30 godina sjećanja kroz umjetnost u Bosni i Hercegovini”. Obilježavajući 30. godišnjicu od početka rata u BiH, projekt se fokusira na priče iz Sarajeva i Goražda, a uključuje aktiviste i umjetnike kako bi ponudili lokalno-kontekstualnu perspektivu o posljedicama prošlosti i sjećanja na nju – istakao je Hubjer.
Projekt je, dodaje, osmišljen tako da svim sudionicima ponudi temeljito znanje o pojmovima podjela, osporavanim prostorima, vremenima i fluidnostima granica, te da osnaži sudionike da razmisle o ulozi umjetnosti i kulture u društvenoj transformaciji.
– Glavni cilj projekta je omogućiti otkrivanje prošlosti za zdravu i inkluzivnu budućnost u BiH kako bi se potaknuo jedinstveniji i koherentniji put naprijed – istakao je.
Tvrdi da su radionice ponudile jedinstvenu priliku za proučavanje prošlosti te da su istovremeno predstavljale svojevrsno ohrabrenje i poticaj na stvaranje aktivnih, angažiranih i odgovornih promjena u zajednici.