ŽIVOT SA DOWN SINDROMOM FBIH
Život s Down sindromom: Rana intervencija je ključna
Donesene preporuke na okruglom stolu ‘Rana intervencija – sistemska rješenja u KS’
Udruženje “Život s Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovineˮ organizirao je okrugli sto pod nazivom “Rana intervencija – sistemska rješenja u Kantonu Sarajevoˮ.
Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici resornih ministarstava, institucija i ustanova iz oblasti socijalne zaštite, zdravstva, obrazovanja, predstavnici roditeljskih udruženja, organizacija koje podupiru razvoj djece s teškoćama te organizacija osoba s invaliditetom.
– Rana intervencija je ključna za napredak i razvoj djece s teškoćama i treba da se sistematski odvija od trenutka rođenja pa sve do polaska u školu. Da bi programi rane intervencije funkcionirali, svi sektori moraju zajednički raditi i pratiti dijete, istovremeno pružajući podršku i djetetu i porodici – saopćeno je iz „Udruženja Život s Down sindromom Federacije BiH“.
Na Okruglom stolu govorilo se o važnosti i obavezi sistemskog rješavanja rane intervencije, važnosti multidisciplinarnog pristupa i zajedničkog djelovanja vlasti i pružatelja usluga, što će osigurati visok nivo koordinacije i odgovornosti. Ovakav pristup treba voditi računa o osnovnim principima rane intervencije, podršci u prirodnom okruženju,individualizacijii intervenciji, fokusiranju na porodice, upotrebi strategija zasnovanih na dokazima, uspostavljanju procedura nadzora, osiguranju učešća u inkluzivnim okruženjima.
Osnaživanje porodica djece s teškoćama, nesmetan pristup potrebnoj stručnoj podršci od presudnog su značaja za djetetov razvoj, ali i društvenu uključenost porodica. Stoga je ovo jedna od najboljih investicija u razvoj društva jednakih prilika za sve – istaknula je predsjednica Udruženja “Život s Down sindromom FBiH“ Sevdija Kujović.
Nakon obraćanja učesnika i diskusije tokom Okruglog stola usvojene su preporuke koje će biti upućene relevantnim institucijama. Preporuke obuhvataju obavezu usklađivanja pravnog osnova sa potpisanim konvencijama o pravima djeteta i osoba s invaliditetom, uspostavljanje referalnog mehanizma koji će objediniti sve pružaoce usluga u Kantonu Sarajevo, koji mogu osigurati pružanje usluga djeci i njihovim porodicama, bilo da su javne ustanove ili nevladine organizacije, i koji će ponuditi obrasce za dokumentovanje i monitoring zajedničkog rada, razmjenu informacija među institucijama i sektorima, te individualne planove rada za svako dijete.
Jedan od prvih potrebnih koraka je uspostava registra, te s tim u vezi preporuka je da se ubrza primjena Zakona o evidencijama u zdravstvu FBiH – navodi se u saopćenju.