pandemijska sezona
Sport u 2021: BiH će ovu godinu pamtiti po uspjesima košarkašica i Lane Pudar
Hrvatski skijaš Filip Zupčić (28) stigao do srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu u paralelnom veleslalomu, čime je došao do prvog odličja na velikim takmičenjima. Godinu će izuzetno pamtiti i odbojkašice Srbije, koje su osvojile olimpijsku broznu i evropsko srebro
Nakon što je 2020. godine zbog pandemije koronavirusa otkazano niz velikih svjetskih takmičenja 2021. je donijela dosta radosti ljubiteljima sporta, jer su održane otkazane Ljetne olimpijske igre u Tokiju i Evropsko prvenstvo u fudbalu u 11 država sa završnicom na kultnom londonskom stadionu Wembley.
Godinu je tradicionalno otvorilo veliko takmičenje za rukometaše. Ovoga puta bilo je to Svjetsko prvenstvo koje je održano u Egiptu. Od reprezentacija iz regije nastupili su Hrvatska, Slovenija i Sjeverna Makedonija, ali bez zapaženih rezultata, jer se niti jedna nije domogla četvrtfinala. Sjajnu završnicu turnira obilježila je četvrtfinalna utakmica Danske i Egipta u kojoj je pobjednik riješen tek nakon izvođenja sedmeraca, a konačan rezultat je glasio 39:38. Egipćani su bili na pragu senzacije, ali u “penal lutriji“ su imali manje sreće od favorizovanih Danaca, koji su kasnije otišli do samog kraja i popeli se na svjetski tron. Prvo su u polufinalu savladali evropskog šampiona Španiju sa 35:33, a zatim u finalu skandinavskog rivala Švedsku rezultatom 26:24. U borbi za bronzanu medalju Španija je nadigrala Francusku rezultatom 35:29.
Februar je bio mnogo bogatiji sportski dešavanjima. Uzbuđenja su počela sa Svjetskim prvenstvom u alpskom skijanju koje je održano u italijanskom skijalištu Cortina d'Ampezzo. Hrvatski skijaš Filip Zupčić dugo će pamtiti ovo takmičenje. Sjajni 28-godišnji Hrvat stigao je srebrne medalje u paralelnom veleslalomu, čime je došao do prvog odličja na velikim takmičenjima. Zlato je pripalo Francuzu Mahieu Favreu, koji je slavio i u veleslalomu, a bronza Švajcarcu Loicu Meillardu. Prvenstvo je uz Favrea obilježio i austrijski skijaš Vincent Kriechmayr, koji se oktio zlatom u spustu i superveleslalomu. U muškoj konkurenciji zlatne medalje osvojili su još Norvežanin Sebastian Foss-Solevag u slalomu i Austrijanac Marco Schwarz u alpskoj kombinaciji. Kod djevojaka sjajne su bile Švajcarkinje. Lara Gut-Behrami osvojila je zlato u superveleslalomu i veleslalomu, a Corinne Suter u spustu. Austrijanka Katharina Liensberger slavila je u slalomu, Amerikanka Mikaela Shiffrin u alpskoj kombinaciji, dok su u paralel veleslalomu dodijeljene dvije zlatne medalje za Italijanku Martu Bassino i Austrijanku Liensberger. U takmičenju mješovitih timova slavila je Norveška.
U februaru je odigran i 55. po redu Superbowl, utakmica za šampiona NFL-a, profesionalne lige u američkom fudbalu, koja je odigrana u Tampi na Floridi. Jedan od najgledanijih sportskih događaja u svijetu ponudio je još jednu “holivudsku priču“. Tom Brady, jedan od najboljih quarterbakcova u istoriji američkog fudbala ispisao je još jednu briljantu stranicu svoje karijere. Nakon što je u 43. godini života morao napustiti New England Patriotse, klub u kojem je proveo cijelu karijeru i s kojim je osvojio šest NFL naslova, stigao je u Tampa Bay Buccaneerse i napravio čudo. Sa timom iz Tampe, koji 13 godina nije ni ušao u play-off, priredio je senzaciju i osvojio Superbowl, svoj sedmi, a za Buccaneerse drugi u istoriji franšize. U Superbowlu su “pregazili“ favorizovane branioce titule šampiona Kansas City Chiefse rezultatom 31:9. Naravno, Brady je proglašen za MVP-a Superbowla, peti put u karijeri.
Slavlje Đokovića na Australian Openu i olimpijska norma Pudar
Drugi mjesec 2021. godine donio je i prvi Grand Slam teniski turnir sezone Australian Open. Srbijanski teniser Novak Đoković ponovo je potvrdio zbog čega je svjetski reket broj jedan. U finalu je odigrao fenomenalan meč i deklasirao Rusa Danilla Medvedeca sa 3:0, po setovima 7:5, 6:2 i 6:2. Za Đokovića je to bio 18. trijumf na Grand Slam turnirima. U ženskoj konkurenciji pehar je podigla Japanka Naomi Osaka, koja je u finalu savladala Amerikanku Jennifer Brady sa 2:0, po setovima 6:4 i 6:3. Još jedan teniser iz regije imao je sjajan nastup na Australian Openu, a riječ je o Ivanu Dodigu, nekadašnjem reprezentativcu BiH, koja nastupa pod zastavom Hrvatske. Dodig je u konkurenciji muških parova sa Slovakom Filipom Polašekom došao do velikog uspjeha osvojivši drugi Grand Slam u parovima u karijeri. U finalu su bili bolji od kombinacije Rajeev Ram (SAD) i Joe Salisbury (Velika Britanija) slavivši sa 2:0, po setovima 6:3 i 6:4.
Mart tradicionalno nije bogat velikim sportskim događajima, ali je zato Bosna i Hercegovina u tom mjesecu 2021. godine otkrila novu sportsku herionu. Riječ je o 15-godišnjoj fenomenalnoj plivačici Lani Pudar, koja je u finalu Otvorenog prvenstva Srbije u disciplini 100 metara delfin isplivala A olimpijsku normu ostvarivši vrijeme 57.37 sekundi. Pudar će u nastavku godine potvrditi da se radi o supertalentovanoj plivačici.
Ni april nije bio pretjerano bogat sportom, ali je zato maj dobio nekoliko sjajnih događaja, poput finala Lige šampiona i Evropske lige u fudbalu, Final four košarkaške Eurolige…
Duel za pehar u Evropskoj ligi odigran je 26. maja na stadionu Miejski u poljskom gradu Gdanjsk, a snage su odmjerili Villarreal i Manchester United. Iako je engleski klub važio za favorita, na kraju je slavio španski predstavnik poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca. Utakmica je poslije 90 minuta završena rezultatom 1:1, a isti ishod je bio i nakon produžetaka. Izvođenje jedanaetseraca donijelo je pravu dramu. Pobjednik je odlučen tek u 11. seriji, nakon što su u prethodnih deset svi izvođači oba tima bili precizni. Odluka o tome ko će podići pehar pala je na golmane. Prvo je Geronimo Rulli, golman Villarreala bio precizan, da bi potom odbranio udarac kolege Davida de Gee za veliko slavlje.
Chelseaju pehar u Ligi šampiona
Tri dana kasnije u Portu na stadionu Dragao je odigrano finale Lige šampiona između dva engleska kluba Manchester Cityja i Chelsea. Ponovo se ispostavilo da uloga favorita nema nikakav uticaj na krajnji ishod utakmice. “Građani“ koji su se praktično prošetali do finala nisu uspjeli osvojiti naslov šampiona Evrope. U izuzetnoj utakmici “plavci“ su se sjajno branili, a pri tome u 42. minuti preko Kaija Havertza i postigli gol koji im je donio najprestižniji pehar u evropskom klupskom fudbalu, navodi Anadolu Agency (AA).
Domaćin Final foura bio je njemački grad Keln, a za titulu šampiona Evrope borili su se CSKA Moskva, Anadolu Efes, Barcelona i Armani Milan. Očekivano turnir je donio fenomenalnu košarku, a titulu je na kraju osvojio Anadolu Efes, koji je u polufinalu savladalo CSKA sa 89:86, a potom u finalu i Barcelonu rezultatom 86:81. Za MVP-a turnira proglašen je srbijanski košarkaš Vasilije Micić, koji je predvodio Anadolu Efes do najvećeg uspjeha u istoriji kluba.
Polovinom maja ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je istorijskih uspjeha, plasiravši se po prvi put na Evropsko prvenstvo. Mjesec dana kasnije izabranice selektora Stevana Ljubičića stigle su do još jednog velikog uspjeha. Na Final fouru Srebrne lige, koji je održan u Mariboru, u konkurenciji Slovenije, Portugala i Austrije bh. odbojkašice su došle do trona i tako izborile plasman u Zlatnu ligu.
Pretposljednjeg dana maja počeo je i drugi Grand Slam sezone Roland Garros. Svoju dominaciju ove godine ponovo je potvrdio Đoković, koji je stigao do 19. Grand Slam pehara. Ovoga puta u fantastičnom finalu je nakon velikog preokreta savladao Grka Stefanosa Tsitsipasa sa 3:2, po setovima 6:7, 2:6, 6:3, 6:2 i 6:4. Do naslova kod djevojaka stigla je Čehinja Barbora Krejčikova, koja je u finalu nadigrala Ruskinju Anastasiju Pavyuchenkovu sa 2:1, po setovima 6:1, 2:6 i 6:4. Zanimljivo Krejčikova je osvojila titulu na Roland Garrosu i u konkurenciji parova te tako postala prva žena koja je objedinila naslove u singl i dubl konkurenciji u Parizu, još od 2000. godine kada je to uspjela domaća teniserka Mary Pierce.
Fudbaleri Italije šampioni Evrope
Ljeto je obilježilo Evropsko prvenstvo u fudbalu, koje se od 11. juna do 11. jula održalo u 11 gradova u isto toliko država. Sama završnica EURO 2020, polufinalne i finalna utakmica odigrane su na Wembleyju u Londonu. Od reprezentacija iz regije plasirali su se Hrvatska i Sjeverna Makedonija. No, u nokaut fazu prošli su samo Hrvati, koji su eliminisani već na prvom koraku u osmini finala. Na put aktuelni vicešampionima svijeta stala je Španija, koja je poslije produžetaka slavila rezultatom 5:3. Regularni dio utakmice okončane je neriješeno 3:3. Španiju je kasnije u polufinalu zaustavila Italija, koja je slavila boljim izvođenjem jedanaesteraca. Drugi finalista dobijen je nakon polufinalnog duela Engleske i Danske. Englezi su iskoristili činjenicu da su igrali na domaćem terenu i slavili nakon produžetaka sa 2:1. No, u finalu podrška sa tribina Wembleyja nije im pomogla, jer su Italijani podigli pehar namijenjen šampionu Evrope nakon boljeg izvođenja penala. Rezultat nakon 90 minuta glasio je 1:1, kao i poslije produžetaka. Za Italiju je to bio drugi naslov šampiona Evrope. Za najboljeg igrača turnira proglašen je italijanski čuvar mreže Gianluigi Donnarumma, dok su titulu najboljeg strijelca podijelili Čeh Patrick Schik i Portugala Cristiano Ronaldo sa po pet golova.
Završni turnir Lige šampiona za rukometaše održan je 12. i 13. juna u Kelnu. Paris Saint-Germain, Aalborg, Barcelona i Nantes su se borili za evropski tron. Na kraju je “katalonski div“ došao do jubilarne desete titule šampiona Evrope. U finalu “Barca“ je deklasirala Aalborg rezultatom 36:23. Prethodno je danski šampion neočekivano u polufinalu savladao PSG sa 35:33, a Barcelona očekivano Nantes rezultatom 31:26.
Još jedno veliko fudbalsko takmičenje održano je u junu i julu 2021. godine, a riječ je o Copa Americi. Bilo je to prvenstvo na kojem je jedan od najboljih svjetskih fudbalera Lionel Messi konačno s reprezentacijom Argentine došao do velikog trofeja. Argentinci su odigrali sjajan turnir i nakon trijumfa u finalu protiv najvećeg rivala Brazila rezultatom 1:0 stigli do 15. titule šampiona Južne Amerike. Ovaj naslov Argentine dodatno dobija na značaju jer je prvi za Messija, ali i što je osvojen na kultnoj Maracani u Rio de Janeiru. Istina na tribinama je zbog pandemije koronavirusa bilo svega 7.800 brazilskih navijača.
Juni je donio istorijski uspjeh za bh. sport. Naime, na Evropskom prvenstvu za košarkašice, koje je održano u Francuskoj i Španiji, reprezentacija Bosne i Hercegovine osvojila je peto mjesto, što je najbolji plasman u istoriji od sticanja nezavisnosti. Bh. košarkašice su u četvrtfinalu eliminisane od Francuske, koje je kasnije stigla do finala u kojem je poražena od Srbije rezultatom 54:63. Za sjajne Srbijanke bila je to druga titula šampionki Evrope. Bronzu je osvojila Belgija trijumfom nad Bjelorusijom sa 77:69. Od ostalih selekcija iz regiona Slovenija je zauzela deseto, Hrvatska 11, a Crna Gora 12. mjesto.
Kraj juna i prva polovina jula tradicionalno su rezervisani za Wimbledon, najpoznatiji teniski turnir na svijetu i treći Graand Slam sezone. Ovogodišnji Wimbledon je bio specifičan i jer se vratio na sportsku scenu, nakon što je 2020. zbog pandemije koronavirusa potpuno otkazan. Naslov pobjednika je prema očekivanju ponovo odnio Novak Đoković. Sjajni srbijanski teniser do jubilarnog 20. pehara na Grand Slam turnirima stigao je trijumfom u finalu protiv Italijana Mattea Berrettinija. Nakon što je izgubio prvi set sa 6:7, Đoković je dobio naredna tri (6:4, 6:4, 6:3) i ostvario još jedan veliki uspjeh. Kod djevojaka slavila je Australijanka Ashleigh Barty, koja je u borbi za pehar bila bolja od Čehinje Karoline Pliškove sa 2:1, po setovima 6:3, 6:7 i 6:3.
Evropsko juniorsko prvenstvo u plivanju, koje je od 6. do 11. jula održano u Rimu potvrdilo je da se od Lane Pudar mogu očekivati velike stvari u budućnosti, ali i da BiH ima još mladih plivača koji bi joj mogli donijeti velike rezultate. Naime, osim što je Pudar potvrdila nevjerovatan talent i kvalitet sa svega 15 godina, osvojivši zlato na 100 metara delfin, te srebra na 50 i 200 metara istim stilom, do odličja je došao i Jovan Lekić. On je u disciplini 400 metara slobodno osvojio srebro, a na duplo kraćoj dionici bronzu.
SAD najuspješnije na Olimpijskim igrama u Tokiju
Od 23. jula do 8. augusta u Tokiju su se održale dugo očekivane Ljetne olimpijske igre, koje su 2020. prolongirane za godinu dana zbog pandemije koronavirusa. Najuspješnija nacija iz regiona bila je Hrvatska, čiji su sportisti osvojili po tri zlatne i srebrne te dvije bronzane medalje. Zlatnim odličjima okitili su se tekvandoistkinja Matea Jelić, veslači Martin i Valent Sinković te teniseri Mateo Pavić i Nikola Mektić u parovima. Srbija je igre u Tokiju okončala sa devet medalja, tri zlatne, jednom srebrnom i pet bronzanih. Najsjajnija odličja Srbiji su donijeli Milica Mandić u tekvandou, Jovana Preković u karateu i muška vaterpolo reprezentacija. Slovenija je također osvojila tri zlata, ali uz to još po jedno srebro i bronzu, pa je plasirana iza Hrvatske i Srbije. Slovenci su se radovali zlatnim odličjima Benjamina Savšeka u kanuu, Primoža Rogliča u biciklizmu i Janje Gambret u sportskom penjanju.
Zanimljivo četvrta najuspješnija nacija iz regiona bilo je Kosovo, koje je osvojili dva zlata, oba u džudou. Kosovske heroine postale su Distria Krasniqi i Nora Gjakova. Do odličja u Tokiju stigla je i Sjeverna Makedonija, koju je srebrom u tekvandou obradova Dejan Georgijevski. Olimpijske igre u Tokiju bez odličja okončali su Crna Gora i Bosna i Hercegovina, koja tako i dalje čeka prvo olimpijsko odličje od osamostaljenja. No, vrijedi naglasiti da su bh. sportisti u Tokiju imali najbolji nastup u istoriji. Amel Tuka i Mesud Pezer su se plasirali u finala svojih atletskih disciplina. Tuka je na kraju bio šesti u trci na 800 metara, a Pezer 11. u bacanju kugle. Najbolji rezultat za Bosne i Hercegovine ostvario je mladi tekvandoista Nedžad Husić koji je osvojio peto mjesto.
Najuspješnija nacija na Ljetnim olimpijskim igrama u Tokiju bile su Sjedinjene Američke Države, čiji su sportisti osvojili 39 zlatnih, 41 srebrenu i 33 bronzane medalje.
U augustu je u Belfastu odigrana i utakmica UEFA Superkupa u kojoj su snage odmjerili Chelsea, osvajač Lige šampiona, i Villarreal, pobjednik Lige Evrope. Susret je završen rezultatom 1:1, a pošto je isti ishod bio i nakon produžetaka pristupilo se izvođenju jedanaesteraca u kojima je više uspjeha imao klub iz Londona.
Francuzima trofej u UEFA Ligi nacija
Od 18. augusta do 4. septembra u Srbiji, Hrvatskoj, Bugarskoj i Rumuniji održano je Evropsko prvenstvo za odbojkašice. Sjajan turnir imala je Srbija, koja je nakon olimpijske brozne, stigla i do evropskog srebra. U finalu, igranom u Beogradu, slavila je Italija rezultatom 3:1 (24:26, 25:22, 25:19, 25:11). Bronzu je osvojila Turska, koja je u borbi za odlije bila ubjedljiva protiv Holandije i slavila sa 3:0. Iz regiona nastupile su još odbojkašice Hrvatske, koje su zauzele deseto mjesto, i po prvi put Bosne i Hercegovine, koje su u konačnom plasmanu bile 19. od 24 selekcije.
Kraj augusta i početak septembra bili su rezervisani za četvrti Grand Slam turnir sezone US Open na kojem je Novak Đoković imao priliku da u jednoj godini osvoji pehar na sva četiri najjača turnira u svijetu. Međutim, nije uspio jer mu se u finalu ispriječio sjajni Rus Danill Medvedev koji je slavio sa 3:0, po setovima 6:4, 6:4 i 6:4. Kod djevojaka pehar je senzacionalno podigla 19-godišnja Britanka Emma Raducanu, koja je u finalu bila bolja od Kanađanke Leylah Fernandez rezultatom 2:0 (6:4, 6:3).
Evropsko prvenstvo za obojkaše održano je od 1. do 19. septembra u Poljskoj, Češkoj, Estoniji i Finskoj, a naslov šampiona osvojila je Italija. Fenomenalan rezultat ostvarila je Slovenija koja je osvojila srebro, dok je Srbija bila nadomak odličja, ali je poražena u borbi za bronzu od Poljske. Region su predstavljali još Hrvatska (14. mjesto), Sjeverna Makedonija (23.) i Crna Gora (24.).
Italija je bila domaćin drugog finalnog turnira UEFA Lige nacija na kojem su uz domaćina nastupili Francuska, Španija i Belgija. Italijani nisu uspjeli iskoristiti prednost domaćeg terena i osvojiti još jedan trofej u 2021. godini. U polufinalu su ih eliminisali Španci, koji su slavili sa 2:1. U drugom polufinalu Francuzi su nadigrali Belgijance i nakon velikog preokreta od 0:2 stigli do trijumfa rezultatom 3:2. U finalu, igranom u Milanu, Francuska je bila bolja od Španije sa 2:1 i tako je došla do pehara u Ligi naciji.
Vrijedi spomenuti i da je Beograd od 25. oktobra do 6. novembra bio domaćin Svjetskog prvenstva u amaterskom boksu. Jedino odličje od selekcija iz regiona osvojila je upravo domaćin Srbija i to bronzano do kojeg je stigao Vladimir Mirončikov u kategoriji do 80 kilograma.
Uzbudljiva završnica Formule 1
Godinu su zaključili Svjetsko prvenstvo za rukometašice, uzbudljiva završnica Formule 1 i fenomenalna Lana Pudar na Svjetskom prvenstvu u kratkim bazenima.
Španija je od 1. do 19. decembra ugostila najbolje ženske svjetske rukometne reprezentacije, a naslov šampiona osvojila je Norveška, koja je u sjajnom finalu napravila veliki preokret protiv Francuske i nakon što je na poluvremenu gubila 12:16, slavila sa ubjedljivih 29:22. U borbi za treće mjesto Danska je pobijedila domaćina Španiju sa 35:28. Od selekcija iz regiona Srbija je zauzela 12. mjesto, Slovenija 17, Hrvatska 18. i Crna Gora 22.
Sezona Formule 1 okončana je trkom za Veliku nagradu Abu Dhabija, a Max Verstappen (RB Racing Honda) i Lewis Hamilton (Mercedes) u trku su ušli bodovno potpuno izjednačeni. U nevjerovatnoj završnici trke Verstappen je prestigao Hamiltona pola kruga prije kraja i došao do prvog naslova šampiona Formule 1.
Abu Dhabi je od 16. do 21. decembra bio domaćin i Svjetskog prvenstva u kratkim bazenima. Sjajna Pudar je obradovala Bosnu i Hercegovinu prvom velikom seniorskom medaljom. Fenomenalna 15-godišnja Mostarka osvojila je bronzanu medalju u disciplini 200 metara leptir, ali i zauzela šesto mjesto na 50 metara leptir. Pudar je na 200 metara isplivala vrijeme 2:04.88 minute te bronzanom medaljom ispisala istoriju bh. plivanja, ali i bh. sporta.
Transferi Messija, Ronalda i Džeke
Ovu godinu obilježili su i veliki transferi u svijetu fudbala. Naime, u ljeto 2021. godine dogodilo se ono što je malo ko očekivao. Jedan od najboljih fudbalera svih vremena Argentinac Lionel Messi prvi put u karijeri promijenio je klub i iz Barcelone prešao u Paris Saint-Germain. Veliki Messijev rival Cristiano Ronaldo, također je ovog ljeta promijenio klupski dres. U finišu prelaznog roka Portugalac se iz Juventusa vratio u Manchester United u kojem je i stekao svjetsku slavu prije odlaska u Real Madrid.
I Edin Džeko, kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, promijenio je sredinu ove godine. Džeko je napravio odličan posao prelaskom iz Rome, čiji je dres nosio šest sezona, u redove aktuelnog italijanskog šampiona Intera.