James Webb
Najveći svemirski teleskop uspješno lansiran, objavljen trenutak odvajanja od rakete
Ako sve protekne po planu, instrument težak 6.350 kg bit će pušten iz rakete nakon 26-minutne vožnje u svemir
Najveći i najmoćniji svemirski teleskop na svijetu “James Webb”, uspješno je lansiran u subotu iz Francuske Gvajane, čime je otvoreno novo doba svemirskih istraživanja.
NASA-in revolucionarni instrument vrijedan devet milijarda dolara, poletio je u svemir raketom Ariane 5 iz lansirne baze Europske svemirske agencije.
Instrument težak 6.350 kg pušten je iz rakete nakon 26-minutne vožnje u svemir.
✅ Rollout complete!
The James Webb Space Telescope and the @ariane5 rocket it’s riding on are all settled in their final position on Earth. Next step: launch on Dec. 25 at 7:20 am ET (12:20 UTC) to #UnfoldTheUniverse: https://t.co/ip2P4oAxJW
?: NASA/Bill Ingalls pic.twitter.com/kkk4JDd5tu
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 23, 2021
Webb teleskopu će nakon toga trebati mjesec dana da se doveze do svog odredišta u solarnoj orbiti otprilike milion i po kilometara od Zemlje, što je oko četiri puta dalje od Mjeseca.
Here it is: humanity’s final look at @NASAWebb as it heads into deep space to answer our biggest questions. Alone in the vastness of space, Webb will soon begin an approximately two-week process to deploy its antennas, mirrors, and sunshield. #UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/DErMXJhNQd
— NASA (@NASA) December 25, 2021
James Webb će uglavnom promatrati svemir u infracrvenom spektru, što će mu omogućiti da prodre kroz oblake plina i prašine gdje se rađaju zvijezde.
“To će nam dati bolje razumijevanje našeg univerzuma i našeg mjesta u njemu: ko smo, šta smo, vječna potraga”, rekao je administrator NASA-e Bill Nelson ranije ove sedmice.
Namijenjen kao nasljednik zastarjelog svemirskog teleskopa Hubble, dugo odgađani “James Webb” nazvan je po NASA-inom administratoru tokom 1960-ih.
NASA je u partnerstvu sa evropskim i kanadskim svemirskim agencijama izgradila i lansirala novi teleskop od sedam tona, a hiljade ljudi iz 29 zemalja radilo je na njemu od 1990-ih.
S obzirom da je lansiranje palo na Božić i globalni porast slučajeva COVID-19, bilo je manje gledatelja na lansirnom mjestu u Francuskoj Gvajani nego što se očekivalo.
Širom svijeta, astronomi su nestrpljivo čekali da vide kako Webb konačno leti nakon godina neuspjeha.