Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Sarajevo

EBRD odobrio kredit od 30 miliona eura za bankarski sektor u BiH

Sarajevo: Održana sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH
27.07.2020., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Deseta hitna sjednica Predstavnickog doma Parlamentarne skupstine BiH. Vjekoslav Bevanda Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Ovim će biti ispunjeni i određeni uvjeti postojanja rezervne kreditne linije u skladu sa preporukama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF)

Vjekoslav Bevanda, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i državni ministar finansija i trezora i direktorica Ureda Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u BiH Manuela Nessl potpisali su danas sporazum o zajmu u vrijednosti 30 miliona eura namijenjen za podršku Agenciji za osiguranje depozita (AOD) i bankarskom sektoru u BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

Bevanda je naglasio da je izuzetno značajno što su ova sredstva osigurana u vremenima pandemije koronavirusa kada se mijenja stanje u ekonomiji, a time i u bankarskom sektoru što otvara određene rizike poslovanja.

“Financijski sektor je stub svake ekonomije i njegova stabilnost predstavlja prioritet svake države. Agencija je jedan od učesnika mreže za financijsku sigurnost ima posebnu ulogu u očuvanju stabilnosti. Zbog toga je ovaj projekt još važniji“, rekao je Bevanda.

Projekt će se provoditi tako da će Agencija osigurati tzv. ”stand-by” aranžmane u vidu kreditne linije u iznosu od 30 miliona eura imati na raspolaganju dostupna rezervirana sredstava koja se mogu koristiti pod posebno definiranim uslovima i okolnostima.

Ovim će biti ispunjeni i određeni uvjeti postojanja rezervne kreditne linije u skladu sa preporukama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Temeljem ovog sporazuma uvjeti zajma su povoljni uz rok otplate od osam godina, uključujući pet godina grace perioda na otplatu glavnice, te otplata kredita u 16 jednakih polugodišnjih rata.

Bevanda je naglasio da saradnja s EBRD-om daje rezultate u mnogim oblastima života na području cijele BiH, a da je ovim sporazumom ojačan i bankarski sektor i agencija koja regulira ovu oblast.

Sporazum je i ovog puta potpisan korespodentno, bez uobičajenih ceremonija, zbog mjera koje su poduzete u sprječavanju širenja virusa COVID-19 i propisanih epidemioloških mjera.