nije uspjela
Procurilo pismo iz Berlina: Kako je Merkel s milijardu eura pokušala smekšati Trumpa
Sjedinjene Države i mnoge evropske zemlje oštro se protive plinovodu, tvrdeći da će povećati ovisnost Evrope o ruskom plinu i lišiti tranzitne zemlje poput Poljske i Ukrajine utjecaja na golemog istočnog susjeda
Njemačka vlada ponudila je milijardu eura za gradnju dva terminala za ukapljeni prirodni plin kako bi izbjegla američke sankcije zbog plinovoda Sjeverni tok II, kojim bi se plin iz Rusije izravno dopremao u Njemačku, objavio je u srijedu njemački list Die Zeit.
Njemački ministar Olaf Scholz iznio je takav prijedlog u pismu od 7. augusta, prije nego je Washington uveo sankcije kompanijama uključenim u gradnju tog plinovoda ispod Baltičkog mora. Time je njegova gradnja de facto zamrznuta, piše njemački tjednik.
Glasnogovornik njemačkog ministarstva finansija rekao je da ne može komentirati pojedinačne medijske izvještaje.
Sjedinjene Države i mnoge evropske zemlje oštro se protive plinovodu, tvrdeći da će povećati ovisnost Evrope o ruskom plinu i lišiti tranzitne zemlje poput Poljske i Ukrajine utjecaja na golemog istočnog susjeda.
SAD je pak bogat energentima, zahvaljujući snažno rastućoj proizvodnji plina iz škriljca, i želi povećati njihov izvoz, uključujući i u Njemačku, čija moćna industrija uvelike ovisi o uvozu, poglavito iz Rusije.
Njemački ministri, uključujući Scholza, rekli su da je upravo to motiv motiv američkog protivljenja gradnji plinovoda.
U pismu američkom ministru finansija Stevenu Mnuchinu, u koje je Die Zeit imao uvid, Scholz je obećao da će osigurati milijardu eura budžetskog novca za gradnju LNG terminala, ako Washington odustane od sankcija kompanijama.
Terminali su se trebali graditi na dvije lokacije na obali Sjevernog mora.
“SAD će zauzvrat dozvoliti neometan nastavak gradnje i poslovanja Sjevernog toka 2”, citira Die Zeit sadržaj Scholzova pisma. “SAD neće iskoristiti pravni okvir za uvođenje sankcija”.
Prijedlog je iznesen prije trovanja u prošlom mjesecu oštrog kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog, koji se sada oporavlja u bolnici u Berlinu. Zbog tog su slučaja mnogi, uključujući članove konzervativne stranke kancelarke Angele Merkel, zatražili da Njemačka zaustavi Sjeverni tok II, napominje Reuters.