Hrvatska
Objavljene preporuke za kupanje na plažama: Distanca i prilikom kupanja
Ležaljke treba dezinficirati nekoliko puta dnevno, a obavezno nakon što određeni gost više ne koristi ležaljku te prije nego je drugi gost koristi
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio je u četvrtak preporuke za kupanje u moru i kopnenim površinskim vodama tokom epidemije, te za kupanje na bazenima i u vodenim parkovima, pri čemu je maksimalan broj osoba na plažama ograničen na 15 na površini od 100 kvadratnih metara.
“Za prostore morskih i slatkovodnih kupališta maksimalan broj osoba kojima je dopušten istovremeni boravak određuje se prema načelu 15 osoba na 100 kvadratnih metara neto površine prostora”, stoji u preporukama HZJZ-a.
Uz to, za sve posjetitelje i zaposlenike savjetuje se pridržavanje pravila fizičke udaljenosti od 1,5 metar, što uključuje i distancu prilikom kupanja.
Također, na ulazu i u samom prostoru gdje borave posjetitelji nužno je postaviti informacije o higijenskim postupcima i sa smjernicama o pravilnom ponašanju i mjerama zaštite, kojih se treba pridržavati ili koje vrijede u tom prostoru.
Na morskim i slatkovodnim kupalištima je na razumnim razmacima te na vidljivim mjestima nužno postavljanje dozatora s dezinfekcijskim sredstvom.
Također, koncesionar treba odvojiti ležaljke tako da se osigura fizička distanca i osigurati osobu koja može nadzirati propisane mjere.
Ležaljke treba dezinficirati nekoliko puta dnevno, a obavezno nakon što određeni gost više ne koristi ležaljku te prije nego je drugi gost koristi.
“Treba pojačati čišćenje i dezinfekciju sanitarnih prostora svaka dva sata (po potrebi i češće), kao i pojačati broj zaposlenika za dnevna čišćenja u svakom sanitarnom čvoru. Istodobno, treba ograničiti korištenje sanitarnog čvora sukladno veličini i propisanim sanitarnim uvjetima”, dodaje se u uputama.
“Prije ulaska na čisti dio bazenskog kupališta (bazen s površinom oko bazena) korisnici se obvezno moraju tuširati i proći kroz predbazen (dezbarijera) za pranje nogu. Voda u predbazenima (dezbarijerama) mora biti hiperklorirana ili obavezno sadržavati dezinfekcijsko sredstvo”, navodi HZJZ.
Broj osoba koje mogu istovremeno boraviti u bazenu ovisi o veličini bazena te je prihvatljiv onaj broj osoba pri kojem je moguće održavanje fizičke distance.
U klimatizacijskim uređajima, uređajima za grijanje i ventilaciju treba posebno pratiti stanje filtera i posvetiti pažnju održavanju pravilnog stanja brzine obnove zraka u zatvorenom prostoru.
Treba provjeriti pravilno funkcioniranje opreme za ventilaciju, izmjenu zraka i odvlaživanje natkrivenih bazena, navodi HZJZ, a prenosi Hina.
Za zaposlenike se preporučuje nošenje maski kod interakcije s posjetiteljima, svakodnevno mjerenje tjelesne temperature te organizacija dvosmjenskog rada, ako je to moguće.