veliki ljudi u teškim vremenima
Ambasador Halilović studentima Strahinji i Srđanu pružio utočište u svojoj kući
Bez da mu je naloženo protokolima i propisima, ambasador BiH u Indoneziji poziva Strahinju i Srđana i otvara im vrata svoga stana
S.DEGIRMENDŽIĆ
Zbog pandemije koronavirusa mnogi bh. građani koji su se iz različitih razloga zatekli u inostranstvu našli su se u nezavidnoj situaciji. Nemali broj njih zatečen u nekoj ne samo evropskoj, nego u zemljama širom svijeta, suočio se s nemogućnošću povratka u domovinu i svojim kućama. Tada je ne samo za njih, nego i za njihove porodice počela prava agonija. O tome se na svom Facebook profilu oglasila i Suzana Parađina –Škobo, čiji se sin Strahinja u ovoj teškoj situaciji zatekao u Indoneziji.
Suzanino veliko hvala
Ova majka govoreći o agoniji i neizvjesnosti koju je prolazila zbog sina na drugom kraju svijeta u vrijeme dok hara korona virus, a u međuvremenu su zatvoreni aerodromi, hoteli, prodavnice, istakla je i divan gest ambasadora BiH u Indoneziji Mehmeda Halilovića.
Naime, ona je otkrila da je ambasador Halilović pomogao njenom sinu Strahinji i njegovom prijatelju Srđanu iz Srbije, tako što ih je ugostio u svom stanu. Status Suzane Parađina-Škobo prenosimo u cjelosti:
-Uz ogromne strahove koji su se ovih dana spustili na svijet, jedan daleko veći je kada u ovakva vremena, kada najviše treba, porodica nije na okupu, kada je neko tvoj tamo negdje, zbog zasluženih par dana odmora, ostao, i nema ga i ne znaš kada će doći.
Nakon što je moj sin Strahinja, budući doktor medicine, sa prijateljem Srđanom, također budućim doktorom medicine u ime čije porodice takođe pišem, ostao na ostrvu Bali zbog situacije sa virusom, naša agonija je počela. Zatvaranje aerodroma, hotela, prodavnica, dovele su ih do gotovo bezizlaznu situaciju. Nemjerljiv osjećaj panike, straha i nemoći, koji samo roditelji mogu razumjeti, ispunio nam je dane.
Nada i utjeha
U mraku neizvjesnosti o evakuacionim letovima, u stalnom kontaktu sa Ambasadom Republike Srbije, dolazimo u kontakt sa Ambasadorom Bosne i Hercegovine, gospodinom Mehmedom Halilovićem, zbog koga i pišem ovih par redaka.
Bez da mu je naloženo protokolima i propisima, Ambasador BiH u Indoneziji poziva Strahinju i Srđana i otvara im vrata svoga stana. Da, gospodin Halilović, otvara vrata (i srce) svog privremenog doma u zemlji na drugom kraju svijeta, djeci koja nisu njegova, koju ne poznaje, da pomogne, da uradi ono što je toliko rijetko postalo u ova vremena, da gotovo i ne vjerujemo u takve ljude.
I nisu oni jedini kojima je gospodin Halilović pružio nadu, utjehu i pomoć.
Sada, kada se bliži mogućnost da Strahinja i Srđan dođu svojim domovima, moram odvojiti momenat da stanem, i da se zahvalim na čojstvu i ogromnom srcu gospodinu Haliloviću. Da Strahinja i Srđan dođu svojim kućama pomogla je i Ambasada Republike Srbije, ali ova otvorena vrata privremenog doma ambasadora BiH u Indoneziji Mehmeda Halilovića, se nikada neće zatvoriti, ni u srcima nas beskrajno zahvalnih roditelja, ni u srcima Srđana i Strahinje – napisala je na kraju emotivne poruke Suzana Parađina – Škobo.
Poznato je da je veliki broj građana BiH sa stalnom adresom u inostranstvu, kao i onih koji su bili na određeno vrijeme u nekoj zemlji svijeta, a kojima je trebala neka usluga ili pomoć iz bh. ambasada bila uglavnom nezadovoljna odnosom naših diplomatsko-konzularnih predstavništava prema njima.
Stoga je ovaj gest ambasadora Halilovića zasigurno za pohvalu i on se na ovaj način svrstao među nekoliko naših diplomata koji u ovo teško vrijeme stoje na usluzi za svaku vrstu pomoći našim građanima u svijetu.
To je ambasador Halilović kazao i u izjavi za Fokus.ba. O tome šta je učinio za Srđana i Strahinju, prvobitno nije želio ni govoriti, uz objašnjenje da “nije vrijeme za bilo kakvu promociju”, a na našu opasku da je neuobičajeno i da nismo navikli da se naši ambasadori lično stave nekom građaninu na raspolaganje i otvore mu vrata svoga doma, amabasador Halilović skromno kaže, da “ne vidi u tome ništa čudno”.
-To bi svako učinio prije svega s ljudske strane i mislim da su ti mladi ljudi, budući ljekari više pomogli meni, nego ja njima. Njih dvojica sutra bi trebali iz Pariza avionom stići u Beograd, a onda će po protokolima, biti smješteni 28 dana u izolaciju. Naš posao ovdje u Ambasadi BiH u Indoneziji jeste da pomažemo našim građanima, pogotovo u ovo teško vrijeme. Do sada smo uspjeli pomoći svim našim građanima koji su nam se obratili i stavili smo sve naše kapacitete i ljudske resurse na raspolaganje 24 sata – kaže ambasador Halilović dodajući da je Ambasada u stalnom kontaktu s Ministarstvom vanjskih poslova BiH kada je u pitanju i koordinacija pomoći našim državljanima u toj dalekoj zemlji.