Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Slijedi žalba

Ništa od obnove postupka Gašiju, sud ne priznaje odluku Tužilaštva KS

gasi

Advokat Senad Kreho, jedan od branilaca Muhameda Ali Gašija kazao je za Patriju da će uputiti žalbu Vrhovnom sudu FBiH na odluku Sudskog vijeća Kantonalnog suda u Sarajevu

Sudsko vijeće u sastavu Elvira Begović kao predsjednik, Indira Jahić i Rozita Šimić kao članovi odabcili su zahtjev branilaca Muhameda Ali Gašija za ponavljanje krivičnog postupka. Zahtjev je podnesen prije četiri mjeseca zbog novih okolnosti, odnosno nakon odluke Tužilaštva KS o obustavi istrage protiv Ljirima Bitićija.

Advokat Senad Kreho, jedan od branilaca Muhameda Ali Gašija kazao je za Patriju da će uputiti žalbu Vrhovnom sudu FBiH na odluku Sudskog vijeća Kantonalnog suda u Sarajevu.

U obrazloženju odluke Sudsko vijeće navodi da je Naredba o obustavi istrage Tužilaštva KS protiv Ljirima Bitićija „procesna odluka“ koja čak nije ni pravosnažna niti konačna obzirom na mogućnost postupanja u smislu člana 342. ZKP-a FBiH.

„Okolnost da je naredbom Tužilaštva obustavljen postupak protiv Bitići Ljirima sama po sebi ne predstavlja novu činjenicu ili novi dokaz za ponavljanje postupka u smislu odredbe člana 343. stav 1. tačka c ZKP FBiH jer se procesnim odlukama Tužilaštva ne može zadirati odnosno uticati na meritorne pravosnažne sudske odluke, odnosno nije podoban dokaz da prouzrokuje oslobađanje lica koje je bilo osuđeno ili njegovu osudu po blažem zakonu posebno cijeneći vrstu krivičnih djela za koje je Muhame Ali Gaši osuđen, a u odnosu na osumnjičenog Bitići Ljirima je postupak obustavljen“, navodi se u obrazloženju.

Kantonalni sud smatra da odluka o obustavi istrage protiv Ljirima Bitićija nije podobna da prouzrokuje oslobađanje osuđenog ili njegovu osudu po blažem krivičnom zakonu.

Povod za podnošenje zahtjeva za obnovu postupka protiv Gašija bila je obustava istrage Tužilaštva KS protiv Ljirima Bitićija od 25.06.2019. godine. Kantonalno tužilaštvo KS je nakon detaljne istrage, materijalnih dokaza i nalaza vještačenja donijelo odluku o neprovođenju istrage protiv Bitićija, odnosno utvrđeno je da on nije osoba koja je pucala u Amira Pašića Faću 12.06.2007. godine. Dakle ne radi se o procesnoj odluci već jasno utvrđenim okolnostima na osnovu nedostatka dokaza da je Bitići pucao u Amira Pašića Faću, a naročito ne po naređenju Gašija.

Gaši je optužen za više krivičnih djela, a označen je kao organizator zločinačke organizacije i prema presudi u tački 10. navodi se da je Bitići osoba koja je pucala i nanijela povrede Pašiću, „podstreknut i u saizvršilaštvu sa Muhamedom Ali Gašijem.“ Tokom sudskog procesa Gašiju i drugima Bitići je bio nedostupan bh. pravosuđu.

Na iste dokaze se oslanjaju i prvostepena (23.06.2009.) i drugostepena presuda (22.04.2010.). Gaši je osuđen zbog više krivičnih djela prvostepenom presudom na 20 godina zatvora, a samo zbog krivičnog djela ubistvo u pokušaju je dobio 14 godina zatvora. Drugostepenom presudom je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 17 godina.

Prema navedenom obrazloženju Kantonalni sud u Sarajevu ne priznaje odluku Tužilaštva KS o obustavi istrage protiv Bitićija, pa se postavlja pitanje kako onda priznaju primjerice optužnice koje Tužilaštvo KS šalje na potvrđivanje i kako se tu ne dovodi u pitanje odluka Tužilaštva KS.