Cardiff
Tim vrhunskih naučnika na pragu velikog otkrića: “Postoji šansa da ovaj lijek liječi sve vrste raka”
Imunološki sistem je prirodna odbrana našeg tijela od infekcija koja također napada i ćelije raka
Novootkriveni dio našeg imunološkog sistema mogao bi biti iskorišten u izlječenju svih vrsta raka, objavili su naučnici. Naime, kako javlja BBC, tim sa Univerziteta u Cardiffu otkrio je metodu kojom se u laboratorijskim uslovima uništavaju ćelije zloćudnih bolesti prostate, dojki, pluća te ostalih vrsta raka.
Ovo otkriće, objavljeno u uglednom znanstvenom časopisu Nature Immunology, do sada nije bilo testirano na pacijentima, no istraživači tvrde kako “ima ogroman potencijal”. Uprkos činjenici da je njihov rad u još ranoj fazi, poručuju kako je riječ o uzbudljivom otkriću.
Što su točno otkrili?
Imunološki sistem je prirodna odbrana našeg tijela od infekcija koja također napada i ćelije raka.
Naučnici su tražili “nekonvencionalne” i do sada neotkrivene načine na koji imunološki sistem prirodno napada tumore. Otkrili su T-ćelije (T-limfocite) u našoj krvi. To su imunološke ćelije koje mogu skenirati tijelo i procijeniti gdje postoji prijetnja našem zdravlju koju treba eliminirati. One bi se mogle iskoristiti za ‘napad’ na razne vrste tumora.
– Postoji šansa da bismo na taj način mogli liječiti sve pacijente oboljele od raka – izjavio je prof. Andrew Sewell za BBC. – Do sada niko nije vjerovao da je to moguće, otkriti sveobuhvatnu terapiju u kojoj bi jedna vrsta T-ćelija bila u stanju uništiti više vrsta raka – istaknuo je.
Kako bi ta terapija funkcionirala?
T-ćelije na svojoj površini imaju ‘receptore’ koje im pružaju mogućnost da ‘vide’ na hemijskoj razini. Tim iz Cardiffa otkrio je vrstu T-ćelije i njezin receptor koji u laboratoriju ima sposobnost pronaći i ubiti široki spektar ćelija raka uključujući one na plućima, koži, debelom crijevu, prostati, jajnicima, bubrezima i maternici.
Ono što je ključno, tokom tog postupka normalna je tkiva ostavljao netaknutima. No, kako to tačno radi za sada se još istražuje.
BBC ipak piše kako je ovaj specifični receptor T-ćelije u inerakciji s molekulom nazvanom MR1, koja se nalazi na površini svake ćelije u našem tijelu. Smatra se kako upravo MR1 imunološkom sistemu javlja da se u nekoj ćeliji napadnutoj rakom nešto događa.
– Mi smo prvi koji smo opisali T-ćeliju koja pronalazi MR1 u ćelijama raka – to niko nikada nije napravio – istaknuo je za BBC naučnik Garry Dolton.
Zašto je ovo značajno?
Liječenje raka T-ćelijama već postoji i razvoj imunološke terapije tumora jedan je od najznačajnijih doprinosa u borbi s tim smrtonosnim bolestima. Najpoznatiji primjer je CAR-T – personalizirana terapija koja se temelji na genetskoj modifikaciji imunoloških ćelija pacijenata kako bi mogle prepoznati i napadati tumorske ćelije.
CAR-T je ostvario zapanjujuće rezultate u nekim slučajevima – pacijentima koji su se nalazili na korak do smrti bolest je dovedena do kompletne remisije.
No, ova je terapija vrlo specifična i funkcionira u ograničenom broju vrsta raka gdje postoji jasna meta i put T-ćelijama do bolesnih ćelija. Također, ova vrsta liječenja nije se pokazala uspješnom u borbi s vrstama raka koji formiraju tumore nego samo protiv zloćudnih bolesti krvi poput leukemije.
Naučnici uključeni u ovo istraživanje tvrde kako bi njihova T-ćelija mogla voditi prema “univerzalnom” lijeku za rak.
Kako bi sve moglo funkcionirati u praksi?
Liječenje bi započelo uzimanjem uzorka krvi od pacijenta. Njegove T-ćelije bi se uzele i genetski modificirale te tako reprogramirale kako bi napravile receptor kojim bi otkrivale rak. Takve, ‘unaprijeđene’ ćelije bi se u velikim količinama ‘uzgajale’ u laboratoriju te potom ubrizgavale u pacijenta.
Isti takav postupak koristi se i u CAR-T terapijama. BBC ipak naglašava kako je ovo istraživanje za sada testirano samo na životinjama i ćelijama u laboratoriju te će prije testova na ljudima morati biti provedene dodatne provjere.
Šta kažu stručnjaci?
Lucia Mori i Gennaro De Libero sa Sveučilišta u švicarskom Baselu poručuju kako ovo otkriće ima “veliki potencijal”. No, ističu kako je sada u vrlo ranoj fazi da bi se moglo govoriti o uspješnoj borbi sa svim vrstama raka. – Vrlo smo uzbuđeni zbog vijesti o imunološkim funkcijama ove T-ćelije i potencijalnoj upotrebi – objavili su.
Daniel Davis, profesor imunologije sa Sveučilišta u Manchesteru upozorava kako je ovo tek osnovni nivo istraživanja te da naučnici nisu tako blizu proizvodnji lijeka za pacijente, ali ističe da je riječ o značajnom otkriću kako za napredak u načinu razumijevanja kako radi naš imunološki sistem tako i za buduće terapije.