Muzička akademija u Sarajevu
Počela sanacija oštećene fasade i arhitektonske dekoracije
Muzička akademija osnovana je 1955. godine, a u tom objektu danas su smještene još i osnovna i srednja muzička škola, saopćeno je iz Općine Stari Grad
Postavlja se skela i počinju radovi na rekonstrukciji zgrade Muzičke akademije u Sarajevu, jednom od najznačajnijih nacionalnih spomenika u gradu, sagrađenom 1882. godine po projektu Josipa Vancaša.
Muzička akademija osnovana je 1955. godine, a u tom objektu danas su smještene još i osnovna i srednja muzička škola, saopćeno je iz Općine Stari Grad.
Svjesni stanja u kojem se objekat nalazi već niz godina, u Općini Stari Grad pokrenuli su aktivnosti na izradi projekta njegove restauracije i osiguravanja donatorskih sredstava. Projekat je pripremio općinski Odsjek za lokalni razvoj, a bit će realiziran u dvije faze.
Za prvu fazu radova Općina Stari Grad izdvojila je 50.000 KM. Istim iznosom projekat finansira i Gradska uprava Grada Sarajevo, a Federalno ministarstvo kulture i sporta izdvojilo je 47.000 KM.
Načelnik Ibrahim Hadžibajrić ocjenjuje da se radi o zahtjevnom i dugo pripremanom projektu te većoj investiciji, naglasivši da mu je drago što će taj nacionalni spomenik opet biti reprezentativan objekat.
– Općina Stari Grad je ovog proljeća postala jedno od najvećih gradilišta jer pored četiri kapitalna projekta, zgrade Muzičke akademije i igrališta koja su u planu, ove godine ćemo sanirati skoro 30 ulica, a neke od njih se već rade, te uložiti dva miliona maraka u rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže – kazao je Hadžibajrić.
Ponuđeno rješenje zgrade Muzičke akademije, prema glavnom projektu Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa KS predviđa uklanjanje nestabilnih dijelova fasade, te izradu novih elemenata po uzoru na zatečene oštećene na objektu, kao i restauraciju oštećene i stabilne arhitektonske dekoracije.
Završna obrada vršit će se na cijeloj površini fasade. Predviđena je i zamjena limenih opšiva i vijenaca na cijeloj površini objekta, kao i radovi na orginalnoj stolariji. Radove izvodi firma Bišina Mostar, licencirana za restauraciju nacionalnih spomenika.
U toku su pregovori sa donatorima za finansiranje druge faze radova, a koja će uključivati zamjenu stolarije, zamjenu mašinskih instalacija i sanaciju krova, navodi se u saopćenju.