Obamina poruka Erdoganu: Što je previše, previše je. Igra se promijenila!
Sjedinjene Američke Države zahtijevaju od Turske da zatvori stotinjak kilometara dug dio granice sa Sirijom koja je ostala posljednja točka preko koje ISIS-ovi militanti i dalje neometano prelaze, uključujući i neke od izvršitelja masakra u Parizu kad je ubijeno 130 ljudi.
Kompletno zatvaranje 885 kilometara duge granice bio bi snažan udarac za tzv. Islamsku državu, koja je u zadnje tri godine preko granice poslala desetke tisuća islamističkih dobrovoljaca.
Oštra poruka iz Washingtona
U jeku terorističkih napada u Parizu, Washington je Ankari uputio jasnu poruku da više neće tolerirati turske tvrdnje da ne može zatvoriti spomenuti dio granice kojeg i dalje koristi ISIS.
“Igra se promijenila. Što je previše, previše je. Granica mora biti zatvorena.”, kazao je neimenovani stariji dužnosnik Obamine administracije u razgovoru za The Wall Street Journal, opisujući odlučnu poruku koju je Washington poslao turskoj vladi. “Ovo je međunarodna prijetnja koja dolazi iz Sirije i prelazi preko turskog teritorija”.
SAD procjenjuje da bi oko oko 30.000 turskih vojnika bilo potrebno za zatvaranje dijela granice od grada Jarabulus na Eufratu, nedaleko Aleppa, i grada Kilis, još zapadnije u Turskoj. Američki obavještajci tvrde da džihadisti najčeće koriste dio granice od Jarabulusa, gdje je službeni granični prijelaz zatvoren, pa do grada Cobanbey.
To je postalo od ključne važnosti otkako su kurdske Jedinice narodne zaštite (YPG) zauzele granični prijelaz kod Tal Abyada, oko stotinjak kilometara sjeverno od samoproglašene prijestolnice Islamske države u Siriji, Raqqe. Turska je taj prijelaz držala otvorenim dok je ISIS držao kontrolu nad njegovom južnom stranom, ali su ga odmah zatvorili kad su ga zauzeli kurdski vojnici.
Turske vlasti odbijaju preko granice propustiti čak i mrtva tijela kurskih vojnika, koji su turski državljani i ubijeni su u borbi s ISIS-om.
Turska optužena za suradnju s ISIS-om
Američki zahtjev dolazi nakon sve veće međunarodne kritike turske politike koju mnogi optužuju za toleriranje, a neki čak i za surađivanje s Islamskom državom, ali i nekim drugim ekstremističkim džihadističkim grupama u Siriji.
Ne samo da su hiljade boraca prešle tursku granicu i otišle se boriti na strani islamista u Siriju, već i sirova nafta s naftnih polja koja je zauzeo ISIS nalazi put do Turske i ondje se prodaje, što je glavni izvor financiranja za najstrašniji teroristički pokret u historiji.
Prošle je sedmice turski sud zatvorio dvoje istaknutih novinara koji su objavili fotografije turskih kamiona kako dostavljaju municiju opozicionim borcima u Siriju. Predsjednik Recep Tayyip Erdogan tvrdi da je oružje bilo namijenjeno turkmenskim paravojnim trupama, inače turskim saveznicima u Siriji, ali ovo su demantirali turski politički vođe bliski Turkmenima.
Turska se sada nalazi pod velikim pritiskom Sjedinjenih Država i Rusije, a Vladimir Putin otvoreno optužuje Ankaru za suradnju s Islamskom državom i al-Qa’idom. Sjedinjene Države smatraju da bi zatvaranje granice zapadno od Jarabulusa, ako Turska popusti pod pritiskom međunarodne zajednice, bilo mnogo štetnije za ISIS od povećanih zračnih udara SAD-a, Francuske, a možda i Velike Britanije.