Ratni zločinac
Šešelj sa šačicom pristalica protestovao protiv suđenja za zločin u Kravici: “Ubistva su bila incident”
– Svih osam policajaca su nevini, svjedočenja to potvrđuju – izjavio je Šešelj
Vojislav Šešelj, koji je pravosnažno osuđen za ratni zločin u Hrtkovcima, okupio je grupu pristalica ispred zgrade Višeg suda u Beogradu pred ročište grupi bivših pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske kojima se sudi za ubistva Bošnjaka u Kravici nakon pada Srebrenice 1995. godine, javlja Fena.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj danas okupio oko 50 svojih pristalica, koji su mahali stranačkim zastavama i nosili bedževe kojima se negira genocid u Srebrenici, ispred zgrade Višeg suda u Beogradu, gdje je trebalo da počne ročište u okviru suđenja za ratne zločine, prenosi BIRN BiH.
Šešelj je došao da izrazi podršku osmorici bivših pripadnika specijalne brigade policije MUP-a RS-a, koji su optuženi da su počinili ratni zločin nad civilima u Kravici 14. jula 1995.
– Svih osam policajaca su nevini, svjedočenja to potvrđuju – izjavio je Šešelj za medije pred početak saslušanja.
On je negirao da protesti predstavljaju neki oblik pritiska na sud. Dodao je da su ubistva u Kravici bila “incident”, a ne ratni zločin.
Šešelja je sud u Haagu osudio na deset godina zatvora zbog progona Hrvata u srpskom selu Hrtkovci tokom 1992. godine, ali on nije poslan u zatvor na odsluženje kazne, jer je već do tad proveo skoro 12 godina u pritvoru. On je aktuelni zastupnik u Skupštini Srbije.
Nakon kratkog govora, Šešelj je ušao u zgradu Suda kako bi prisustvovao ročištu skupa s nekim od svojih pristalica.
Oni koji su ostali ispred zgrade izvikivali su uvrede na račun Staše Zajović, osnivačice antiratne grupe “Žene u crnom”, kada je stigla da prisustvuje suđenju.
Tokom saslušanja bivši vojnici Vojske Republike Srpske Jugoslav Stanišić i Stojan Savić porekli su da imaju saznanja o masakru bošnjačkih zarobljenika.
Ubistva u skladištu u Kravici predstavljala su jedan od nekoliko masakara koje su počinile snage bosanskih Srba nakon pada Srebrenice u julu 1995., a u kojima je ubijeno više od 7.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.
Nedeljko Milidragović, Aleksa Golijanin, Milivoje Batinica, Aleksandar Dačević, Bora Miletić, Jovan Petrović, Dragomir Parović i Vidosav Vasić optuženi su za organizovanje i učešće u strijeljanju više od 1.300 civila u tom skladištu.
Srbijansko tužilaštvo ih je optužilo 2015., a suđenje je započelo u februaru 2017., ali je postupak obilježen brojnim odgađanjima.