Da li je bezbjedno ukloniti buđ i pojesti ostatak hrane?
Najprije treba imati na umu da su raznobojne površine na ubuđaloj hrani – poput zelenkastiih krupnih tačaka na hljebu ili smeđih površina na starom voću – spore vidljive golim okom. Ostatak buđi, njegove „grane“ i korijenje, teško je vidjeti jer su uglavnom dublje u hrani.
Dakle, uklanjanje dijela koji je promijenio boju neće vas poštedjeti unošenja gljivice u organizam.
[yuzo_related]
„Veći broj vrsta buđi je bezazlen, ali ima i opasnih vrsta“, ističe Nadine Shaw, specijalista američkog Departmana za agrikulturu.
Neke vrste sadrže mikotoksine, otrovne supstance koje izazivaju alergijske reakcije i respiratorne probleme. Posebno je opasan aflatoksin, za koji je utvrđeno da izaziva rak, objašnjava Shaw.
Mikotoksini se mogu naći prije svega u buđi koja raste na žitaricama i koštunjavom voću, ali se javlja i u soku od grožđa, celeru, jabukama… Najviše ga ima u kukuruzu i usijevima kikirikija, navode u američkoj Administraciji za hranu i lijekove, prenosi National Geographic.
Kako biste spriječili pojavu buđi, Shaw savjetuje da prekrijete hranu kako ne bi došla u kontakt sa sporama iz vazduha, pravilno je odlažete u frižider i ostatke obroka iskoristite najkasnije do trećeg, četvrtog dana otkad je on napravljen.