Biste li izašli na izbore da vam država plati 100 KM?
Narodna stranka Radom za boljitak uputila je danas Interresornoj radnoj grupi za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH prijedloge izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH, Zakona o finansiranju političkih stranaka i Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti u BiH.
U izmjenama smo predložili da se u Izborni zakon BiH uvrste stavke koje će građanima nalagati obavezno glasanje uz naknadu od 100 KM. Obzirom da je u našoj zemlji demokratija još uvijek u povojima, a svaka represivna mjera prema našim građanima, uistinu pogubna i neučinkovita mi smatramo da je novčana stimulacija ipak najbolji način za povećanje demokratičnosti. Stoga u našem Prijedlogu stoji sljedeće:
U članku 1.4. u stavku (1), iza riječi: “ima pravo” dodaju se riječ: “i obavezu”, a iza riječi: “glasa i” dodaje se riječ: “pravo”.
U istome članku dodaje se stavka (3), koji glasi:
“(3) Svaki državljanin Bosne i Hercegovine koji ima biračko pravo i koji izvrši svoju obvezu glasanja na općinskim izborima 2016. i na svim sljedećim izborima u Bosni i Hercegovini ima pravo na naknadu troškova u visini od 100 KM”.
U obrazloženju ovog prijedloga stoji sljedeće:
U Bosni i Hercegovini imamo mladu demokratiju, što za posljedicu ima mali odziv birača na izborima, još nismo prešli ni 60 posto izlaznosti. Ta činjenica dovodi do toga da su mnogi općinski načelnici izabrani s 15 – 20 posto birača od ukupnoga biračkoga tijela u tim općinama. Tako mala potdrška biračkoga tijela dovodi do toga da se postavlja pitanje legitimnosti njihovih ovlasti, koje su vrlo velike na lokalnom nivou ili primjerice izbor predsjednika Republike Srpske koji je preuzeo dužnost predsjednika s približno 25 posto potpore od ukupnog biračkog tijela u Republici Srpskoj.
Isto tako, članovi Predsjedništva BiH se izabiru sa ispod 10 posto birača od ukupnog biračkog tijela u BiH.
Mnoge zemlje s dugom demokratskom tradicijom, poput Australije, Belgije, Cipra, Luksemburga i drugih, u svome izbornom zakonodavstvu imaju propisano obvezno glasovanje i propisane novčane sankcije za nepoštivanje izbornoga zakona odnosno za neizlazak na izbore. Iz naprijed navedenih razloga i u Bosni i Hercegovini potrebno je uvesti obvezno glasanje radi smanjenja manipulacije biračima i bržeg razvijanja demokratskih procesa. Usljed teške gospodarske situacije u BiH, sankcije za nepoštivanje obaveznog glasovanja ne bi bile primjerene nego bi bilo potrebno osigurati naknadu troškova biraču koji poštuje zakon i ispuni demokratsku i zakonsku dužnost.
Na prvi pogled možda se čini da se radi o visokoj sumi sredstava;
Poznato nam je da u BiH na svi razinama imamo oko 12 milijardi KM, koje prikuplja i raspoređuje politika kroz institucije koje dobiju na raspolaganje poslije izbora. Dosadašnji rezultati naših političkih stranaka i političara izabranih na dosadašnji način glasanja jasno govore da nešto ne valja, jer BiH je na začelju Evrope kada je u pitanju ekonomski i demokratski razvoj. Zbog toga smo uvjereni da uložiti oko 2,5 posto sredstava s kojima raspolaže politika, za unapređenje kvalitete izbornog procesa je opravdana investicija i ima prioritet, navodi se između ostalog u prijedlogu NSRzB.