Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Ostala paralizirana nakon pilula za kontracepciju: Nisam mogla pomaknuti ni jezik

para33

Nikada nije pomislila da bi joj kontracepcijske pilule mogle toliko naštetiti, ali one su zapravo bile samo okidač.

Katrina Parra je 26-godišnja fitness instruktorica iz Venezuele koja je 2012. godine proživjela pakao.

Najprije je počela osjećati čudnu bol u trbuhu, tjeskobu i konstantni nagon za povraćanjem. Do Badnjaka iste godine postala je toliko slaba da je završila u bolnici sa dijagnozom trovanja krvi. U bolnici je provela dva mjeseca.

Izašla je iz bolnice naizgled izliječena, ali simptomi su se nastavili pojavljivati. Ljekari su bili očajni, koji god lijek su joj dali, pomoći nije bilo. Napravili su mnoge testove, ali stanje je postajalo sve lošije.

Počela je povraćati, halucinirati, bol se više nije pojavljivala samo u trbuhu, već i u nogama. Počeli su sumnjati da se radi o psihičkom problemu. Savjetovali su njezinoj majci da bi joj kći trebala posjetiti psihijatra.

– Nije mogla vjerovati što joj govore, naljutila se na njih. Kako nisu nikako mogli postaviti pravu dijagnozu, a vrijeme je prolazilo, postala sam paralizirana, čak niti jezik nisam mogla pomaknuti. Vratili su me na intenzivnu njegu – prisjetila je Katrina i dodala da je sve vrijeme uzimala kontracepcijske tablete.

Pravu dijagnozu dobila je osam mjeseci od pojave prvih simptoma – akutna intermitentna porfirija. Radi se o genetskom poremećaju koji joj je oslabio imunološki sistem,  a aktivirale su ga kontracepcijske pilule Yaz, prenosi Daily Mail.

U bolnici ju gotovo niko nije posjećivao jer su je čuvali od izloženosti bakterijama i virusima.

– Tijelo mi je bilo paralizirano i u užasnim bolovima koji su bili toliko jaki da su mi davali morfij. Ljekari su mi kasnije rekli da je intenzitet tih bolova sličan onome kod porođaja – opisala je najgore trenutke u životu.

Dodala je kako je izgubila glas i nije mogla pomicati prstima. Zbog toga je neko vrijeme odlazila logopedu i na fizikalnu terapiju.

– Bila sam prikovana za krevet pet mjeseci. Prvi put na fizikalnoj terapiji sam plakala, nisam mogla sama stajati na nogama. Oporavak je bio spor. Dvije godine, svaki mjesec mi je dolazila medicinska sestra i davala terapiju – rekla je.

Trebalo joj je dvije godine da se potpuno oporavi. Sada, osim što više ne uzima kontracepcijske pilule, jako pazi da živi zdravo. U javnost je, kaže, izašla sa svojom pričom kako bi druge ljude upozorila na ovaj poremećaj.

– Nisam imala porfirijski napad već tri godine. Prsti su mi malo utrnuti, ali ne smeta mi, mogu normalno hodati – dodala je.

– Akutna intermitentna porfirija, jetrena porfirija, nastaje uslijed manjka enzima porfobilinogen deaminaze. Manjak enzima se nasljeđuje od jednog roditelja, ali većina onih koji nasljeđuju to obilježje, nikad ne dobiva simptome. Akutna intermitentna porfirija pojavljuje se u ljudi svih rasa, ali je nešto češća u sjevernih Europljana – pojašnjeno je u MDS medicinskom priručniku za pacijente.