I Grad Bihać protiv rođaka Zlatana Ibrahimovića koji je gradio vile Džeki i Ibričiću
Jedan od najvećih splitskih građevinara, vlasnik kompanije Visoko potkrovlje iz Žrnovnice, Nedžad Ibrahimović, u organiziranoj prevari “oteo” mi je zemljište u Kaštel Gomilici od 4000 m2 uz more, kojega sam koristio od 70-ih godina.
Prema mojim saznanjima, Ibrahimoviću i međunarodnoj grupi u ostvarivanju plana pomogli su sudac Općinskog suda u Splitu, jedna službenica državnog odvjetništva i jedna osoba iz USKOK-a. Članovi grupe su uposlenik Ferijalnog saveza BiH iz Sarajeva i jedna splitska banka, dok je glavni organizator bivši policijski inspektor iz BiH. Taj je inspektor našao Ibrahimovića kao kupca za zemljište u Kaštel Gomilici. Sve sam ih prijavio DORH-u, policiji i USKOK-u, ali pravna država kao da godinama ne funkcionira. No, ja se ne predajem – tvrdi splitski obrtnik Joško Pavlov (70), koji se godinama bavi mašinskom obradom metala i ugostiteljstvom.
Joško Pavlov donio je i pokazao nam dva svežnja dokumenata, a tvrdi kako u ovoj međunarodnoj aferi nema vlasničkih ni materijalnih interesa, već da ga tužbe, krivične prijave, sporovi i advokati dosta koštaju, ali da želi razotkriti prevaru sa zemljištem o kojem je brinuo i u čijem je posjedu bio gotovo 50 godina. Od oktobra 1969. u zimskim mjesecima kao domar čuvao ga je za vlasnika, Sreski odbor Ferijalnog saveza Jugoslavije – Bihać.
Pavlov je zemljište počeo koristiti 1978. kao skladište njegova obrta koji je bio u susjednoj porodičnoj kući. Obrt je preselio 1991. na to zemljište s montažnim objektom od 186 m2 i zgradom u kojoj je sanitarni čvor od 30 kvadrata.
Dva ugovora
Pavlov pokazuje dva petogodišnja ugovora o zakupu zemljišta, s mjesnom zajednicom Kaštel Gomilica od 1993. do 1998. te s Gradom Kaštela od 1998. do 2003., a potpisnik oba za lokalne jedinice vlasti bio je Ante Sanader. Obrt za mašinsku obradu metala Pavlov servis godinama je zapošljavao 30-ak radnika, a tokom Domovinskog rata za Hrvatsku vojsku radio je ručne bombe. Bili su kooperanti Adria stroja i Adria vinča, a najveći klijent bila im je Tvornica dizel motora, pa Joško Pavlov ponosno kaže kako svaki brod koji je u zadnjih 25 godina izašao iz splitskog škvera ima motor za koji su oni izradili oko 300 dijelova.
Tokom godina obrt Joška Pavlova naslijedila je kompanija njegova sina Jakova, Pavlov alati, koja je zapošljavala pet radnika. No, početkom 2017. na temelju pravomoćne presude Općinskog suda u Splitu i uz pomoć fizičke sile šest zaštitara deložirano je pet radnika kompanije Pavlov alati i u posjed zemljišta došao je njegov novi vlasnik, kompanija Visoko potkrovlje, Nedžada Ibrahimovića. Kompanija Pavlov alati otpustila je četiri radnika i sada u porodičnoj kući rade samo jedan radnik i sin Joška Pavlova.
Građevinski poduzetnik Nedžad Ibrahimović, prema tvrdnjama Joška Pavlova i Slobodne Dalmacije, rođak je svjetske nogometne zvijezde Zlatana Ibrahimovića, a rođen je u Bijeljini. Tvrtka Nedžada Ibrahimovića Visoko potkrovlje između ostaloga gradila je modernu višespratnici u Podstrani čiji su vlasnici bosanske nogometne zvijezde Edin Džeko i Senijad Ibričić, kao i kontraverzni projekt hotela na Bačvicama u Splitu, čija je arhitektica Maja Tedeschi, supruga vlasnika Atlantic grupe Emila Tedeschija.
Sada gradi hotel Zvonka Kotarca na Žnjanu i još jedan atraktivni objekt na Bačvicama. Pavlov tvrdi da je Ibrahimović do 90-ih bio pomoćni radnik u Lavčeviću, a ističe kako je njegova kompanija Visoko potkrovlje u Kninu izgradila najskuplji zid u Hrvatskoj, 30-ak metara, koje su Gradu Kninu naplatili 557 hiljada kuna, o čemu je 2014. pisao Jutarnji list.
Spor koji je prerastao u pravi rat u kojem Joško Pavlov žestoko optužuje Nedžada Ibrahimovića nastao je zbog kompliciranih imovinsko-pravnih odnosa nad atraktivnim zemljištem od 4092 m2 uz more u Kaštel Gomilici na adresi Put kupališta bb.
To zemljište od kaštelanske porodice 1958. kupio je Sreski odbor Ferijalnog saveza Jugoslavije iz Bihaća koji je 1972. upisan kao njegov vlasnik u zemljišnim knjigama. No, zbog zagađivanja iz susjedne tvornice Jugovinil, djeca iz Bihaća prestala su dolaziti već početkom 70-ih, a Sreski odbor Ferijalnog saveza Jugoslavije – Bihać kupio je drugo zemljište u Zaostrogu. Nakon osnivanja hrvatske države, 1994., Općinski sud u Kaštel Lukšiću zabranio je svako raspolaganje s tim zemljištem temeljem Uredbe o zabrani raspolaganja nekretninama na teritoriju RH, a Republika Hrvatska uknjižena je na to zemljište. Nakon zatvaranja tvornice Adriavinil krajem 90-ih, to zemljište potencijalno postaje sve atraktivnije…
Ispravak upisa
U međuvremenu u maju 1996. grupa ljudi u Sarajevu donijela je Statut i tako ponovno osnovala Ferijalni savez BiH. Pavlov tvrdi kako Ferijalni savez BiH iz Sarajeva ni na koji način nije povezan s ukinutim Sreskim odborom Ferijalnog saveza Jugoslavije iz Bihaća, te da ne može biti njegov pravni sljednik. No, Ferijalni savez BiH iz Sarajeva, kojeg zastupa advokat Joško Dujmov, prvo je u junu 2005. sudskim putem tražio ispravak upisa vlasništva u zemljišnim knjigama za zemljište u Kaštel Gomilici, a zatim je u novembru 2006. na Općinskom sudu u Kaštel Lukšiću tužio RH, zastupanu po Općinskom državnom odvjetništvu, zbog vlasništva nad tim zemljištem, tvrdeći da su njegovi vlasnici od 1972. godine.
Ferijalni savez BiH iz Sarajeva 2010. dobio je tužbu protiv RH na sudu u Kaštel Lukšiću. No, presuda je poništena i vraćena na ponovno suđenje nakon žalbe zamjenice općinske državne odvjetnice Sonje Trumbić. U ponovljenom postupku u decembru 2011. Općinski sud u Kaštel Lukšiću ponovno je presudio u korist Ferijalnog saveza BiH iz Sarajeva, a Joško Pavlov naglašava kako se na tu presudu zamjenica općinske državne odvjetnice nije žalila.
U martu 2012. Ferijalni savez BiH u Slobodnoj Dalmaciji objavio je javni poziv za prodaju zemljišta u Kaštel Gomilici s početnom cijenom od 700 hiljada eura, a ubrzo nakon toga, u aprilu 2012., za 705 hiljada eura kupila ga je kompanija Visoko potkrovlje Nedžada Ibrahimovića.
– U krivičnoj prijavi iznio sam sumnju da su 705 hiljada eura koje je kompanija Visoko potkrovlje preko Imex banke isplatila Ferijalnom savezu BiH sudionici kupoprodaje ponovno fizički vratili u Hrvatsku na ruke onih koji su cijelu operaciju osmislili. Kupovina zemljišta u Kaštel Gomilici očiti je primjer pranja novca – i danas teško optužuje Joško Pavlov koji tvrdi da čvrsto stoji iza svake svoje riječi. Kaže kako za javni poziv Ferijalnog saveza BiH 2012. o prodaji zemljišta nije znao, te pokazuje dokumente iz kojih se vidi da je u vezi kupnje tog zemljišta u zadnjih 20-ak godina stalno bio u kontaktu s ljudima iz Općine Bihać. No nije uspio, kaže, zbog neriješenih međudržavnih dogovora.
Pravo vlasništva
Tokom sudskog postupka dokazano je pravo vlasništva nad nekretninom koja je prodana u javnom postupku kompaniji Visoko potkrovlje, što je prijavljeno nadležnim organima – komentirao je za medije generalni sekretar Ferijalnog saveza BiH – Sarajevo Nusret Muhović.
Nedžad Ibrahimović inspektorima USKOK-a rekao je kako je zemljište u Kaštel Gomilici kupio 2012. za 705 hiljada eura, da je sve bilo provedeno po zakonu, da su advokati provjerili vlasništvo u zemljišnim knjigama, te da su ustanovili kako je Ferijalni savez BiH legitimni prodavac. Ibrahimović je kazao i kako je kompanija Pavlov alati koristila zemljište bez pravnog osnova te da su u prvoj polovici 2017. bili primorani deložirati njihove mašine i opremu.
Do toga je došlo nakon još mnogo obostranih sudskih tužbi, zapljena, privremenih mjera i prijava od 2012. do početka 2017., kada je kompanija Visoko potkrovlje ušla u posjed zemljišta, čiji je vlasnik bila tada već pet godina.
– Visoko potkrovlje legalno se takmičilo i legalno je pobijedilo na međunarodnom tenderu za kupovinu zemljišta u Kaštel Gomilici. Kupoprodajni iznos uredno je isplaćen preko Imex banke u RBA banku u Sarajevu. Zbog Kaznene prijave koju je USKOK nakon istrage odbacio, u BiH je sve to provjerila SIPA. Joško Pavlov običan je kreten, slobodno tako napišite. Sve njegove krivične prijave su odbačene, a sada ja njega tužim za nadoknadu štete koju mi je prouzrokovalo. Zemljište sam kupio kreditom Imex banke uz kamatu od deset posto, pa je lagano izračunati koliko sam izgubio samo na tome što me Pavlov pet godina onemogućavao da uđem u posjed zemljišta koje sam kupio. Tužit ću ga za najmanje pola miliona eura plus kamate i sve ću mu uzeti, i porodičnu kuću i grobnice – govori vlasnik Visokog potkrovlja Nedžad Ibrahimović i pita zašto je Pavlov u aprilu 2017. ipak iznio mašine iz objekta sa zemljišta, ako zaista misli da je u pravu.
– Joško Pavlov plakao je i molio da iznese mašine, a to mu je dopušteno uz uslov da on i njegov sin Jakov 25. aprila 2017. potpišu izjavu da će o svom trošku u roku mjesec dana iznijeti svoje mašine i opremu – govori Ibrahimović.
– Tada je sve bilo gotovo, imao sam pravomoćnu presudu za iseljenje i morao sam to potpisati. Tamo sam imao mašine i opreme u vrijednosti milion eura. Manji dio opreme prenio sam u porodičnu kuću gdje smo nastavili posao u malom opsegu, a veći dio mašina sam prodao. Za njih sam ‘izvukao’ jedva stotinjak hiljada eura. Sasvim je sigurno da ću tužiti Ibrahimovića i njegovu kompaniju Visoko potkrovlje za štetu koju su mi počinili kada su mi uništili dugogodišnji porodični posao – kaže Joško Pavlov.
– Po tužbi Visokog potkrovlja Općinski sud u Splitu u septembru 2015. donio je presudu po kojoj je porodici Pavlov naloženo da se isele sa zemljišta u Kaštel Gomilici. Kako porodica Pavlov nije poštovala presudu, Općinski sud u Splitu uz asistenciju policije Kaštela u novembru 2016. proveo je postupak iseljenja. Kompanija Pavlov alati i porodica Pavlov zbog iseljenja su se žalili Županijskom sudu u Splitu, koji je u martu 2017. odbio njihovu žalbu. Iz svih tih pravomoćnih odluka koje su bez mogućnosti žalbe razvidno je da se porodica Pavlov i njihova kompanija nezakonito i bez ikakve pravne osnove nalazila u toj nekretnini te da su iseljeni temeljem pravomoćnih sudskih odluka – tumači advokat kompanije Visoko potkrovlje Mladen Parčina, koji navodi kako je kompanija koju zastupa uredno platila zemljište i uknjižila se kao vlasnik, da ih se ne tiču eventualne nesuglasice između bivših vlasnika, te da ne žele da ih se u članku s njima stavlja u isti kontekst.
– Kompanija Visoko potkrovlje protiv Joška Pavlova podnijela je više krvičnih prijava, što je rezultiralo donošenjem krivičnog naloga kojim je osuđen na kaznu zatvora od četiri mjeseca, koja se neće izvršiti ukoliko u godinu dana ne počini novo krivično djelo – kaže advokat Parčina.
Novi igrači
No u cijeli slučaj tek prije nepune dvije godine uključio se i Grad Bihać, iz kojeg tvrde da su oni jedini zakonski pravni sljednik Sreskog odbora Ferijalnog saveza Jugoslavije – Bihać. Stoga je gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić krajem 2016. dao punomoć za zastupanje Odvjetničkom društvu Lubina i Čutura iz Splita, advokatima Joška Pavlova, u krivičnim postupcima koji se odnose na njihovu imovinu u Kaštel Gomilici.
– To je naša imovina i oni to nikad i nikako nisu smjeli prodati, sve je napravljeno nezakonito – za medije je već komentirao gradski pravobranitelj Bihaća Kemal Redžić, koji nam je svoje navode potvrdio u telefonskom razgovoru.
– Nakon što je USKOK odbacio krivičnu prijavu, Grad Bihać i Joško Pavlov kao oštećenici preuzeli su krivično gonjenje zamjenice ODO Split Sonje Trumbić, državne odvjetnice u ODO Split Daire Barović, generalnog sekretara Ferijalnog saveza BiH Nusreta Muhovića i vlasnika Visokog potkrovlja Nedžada Ibrahimovića – objašnjava advokat Željko Lubina.
– U novoj krivičnoj prijavi navodimo da je Visoko potkrovlje u Imex banci dignulo više kredita u ukupnom iznosu od više od 52 miliona kuna, a kao osiguranje vraćanja kredita svaki puta založilo je zemljište u Kaštel Gomilici – otkriva Pavlov, a advokat Lubina pruža nam kopiju izvatka iz zemljišne knjige spornog zemljišta iz kojeg je vidljivo da ga je Visoko potkrovlje od 2012. do 2016. založilo kod Imex banke za ukupno 15 kredita u sljedećim iznosima: 705 hiljada eura, 310.000 eura, 1,025 miliona kuna, osam miliona kuna, 444 hiljade kuna, milion kuna, 1,5 miliona kuna, 1,89 miliona kuna, dva miliona kuna, 1,89 milion kuna, dva miliona kuna, 1,638 miliona kuna, 2,5 miliona kuna, 1,82 miliona eura, te milion eura.
Veliki rat za malo zemljište u Kaštel Gomilici između dugogodišnjeg splitskog obrtnika i Grada Bihaća s jedne strane, i moćnog splitskog građevinskog poduzetnika s druge.