Marti J. Bissell za Fokus.ba: Vježbe OSBiH sa NATO-om bile su i biće važan alat
Komandantica Štaba NATO-a u Sarajevu, brigadna generalica Marti J. Bissell, izjavila je u intervjuu za Fokus.ba da su vježbe koje Oružane snage BiH (OSBiH) izvode u BiH zajedno sa NATO-om bile i biće važan alat za obučenost i spremnost.
Bissell je također podsjetila da OSBiH daju doprinos u misijama UN-a, NATO-a i EU u četiri zemlje svijeta: Afganistanu, Kongu, Maliju i Srednjoafričkoj Republici.
U razgovoru za naš portal komandantica NATO Štaba Sarajevo govorila je i o aktivnostima NATO štaba u BiH, putu BiH ka euroatlantskim integracijama, te sigurnosnoj situaciji u BiH pred izbore u oktobru ove godine.
“Izbori su uvijek izazovan period”, navela je, između ostalog, Bissell.
Nedavno ste imenovani za komandanticu Štaba NATO-a u Sarajevu i već ste se sastali s pojedinim državnim zvaničnicima u BiH. Kakvi su prvi utisci?
Moji prvi sastanci i sa bh. zvaničnicima i sa predstavnicima međunarodne zajednice bili su vrlo informativni i korisni. Ti su razgovori obuhvatili i tekuće izazove i područja u kojima naše stručno znanje može biti od pomoći. Već sam dosta toga naučila o Oružanim snagama BiH. Htjela bih istaći da će NATO Štab Sarajevo i dalje biti na raspolaganju BiH za podršku svim aktivnostima vezanim za reformu sektora odbrane i sigurnosti, a s ciljem realizacije težnji BiH da napreduje na svom putu ka euroatlantskim integracijama.
Kako biste ocijenili trenutnu sigurnosnu situaciju u BiH s obzirom da se nalazimo u predizbornom periodu, kada među političarima padaju teške riječi, kada se spominje mogući rat, naoružavanje itd?
Iskreno, to je pitanje na koje drugi trebaju odgovoriti. Kao dio aranžmana Berlin plus, Snage Evropske unije su odgovorne za sigurno i stabilno okruženje, a ja sam uvjerena u pozitivan doprinos EUFOR-a u tom kontekstu. Izbori su uvijek izazovan period. Ono što je važno je da građani BiH imaju mogućnost da učestvuju u slobodnim i demokratskim izborima. NATO Štab Sarajevo fokusiran je na pružanje savjeta i pomoći na putu euroatlantskih integracija ove zemlje.
Često se govori da bi se pitanje Kosova i eventualnih promjena granica moglo odraziti i na BiH, pa i u sigurnosnom smislu. Da li je to moguće?
I na to pitanje je bolje da drugi odgovore. Znam da će Savez nastaviti podržavati razvoj sigurnosnih institucija u cijeloj regiji, prepoznajući vrijednost napretka ostvarenog po pitanju dijaloga i praktične saradnje. NATO pozdravlja sva nastojanja da se unaprijedi i obezbijedi stabilnost i prosperitet za sve stanovnike Zapadnog Balkana.
U BiH je ranije većina zvaničnika bila za članstvo u NATO-u, pa čak je to 2005. godine zagovarao današnji predsjednik RS-a Milorad Dodik. U međuvremenu su se stvari promijenile, a nedavno je u razgovoru s vama i ministar Crnadak istakao da u BiH ne postoji konsenzus za punopravno članstvo u NATO-u. Kako gledate na to?
Dozvolit ćete mi da se pozovem na zaključke julskog sastanka Sjeveroatlantskog vijeća na kojem su šefovi vlada i država NATO-a pozvali lidere ove zemlje da rade konstruktivno i pokažu političku volju za realizaciju političkih i ekonomskih reformi, kao i reforme odbrane, na dobrobit svih građana BiH. NATO je opredijeljen da BiH pruži pomoć i savjete u reformskim zadacima i u programima NATO-a u kojima BiH učestvuje. U tom svjetlu, lideri BiH se pozivaju da u punoj mjeri iskoriste cijeli spektar NATO alata koji im stoje na raspolaganju.
Zemlje regije kao što su Hrvatska, Albanija i Crna Gora već su u NATO-u. Šta je ono na čemu BiH još uvijek mora raditi kako bi dugoročno mogla postati članica NATO-a?
Euroatlantski put Bosne i Hercegovine zahtijeva kontinuiranu opredijeljenost – unapređivanje odbrambenih sposobnosti zemlje nikad ne prestaje. To nije nešto što ima svoj kraj, nego zahtijeva kontinuirani rad na unaprijeđivanju stvari. Nabavka i modernizacija odbrambene opreme je jedno od područja koje zahtijeva stalnu procjenu i ulaganje. NATO je opredijeljen da pomogne u podršci i pomoći BiH u reformskim nastojanjima usmjerenim na izgradnju jakih demokratskih institucija, jačanju i modernizaciji Oružanih snaga i sigurnosnog sektora, borbi protiv korupcije, poboljšanju odgovornosti i većoj transparentnosti.
Šta je ono u čemu NATO može pomoći BiH u narednom periodu i šta će biti u fokusu vašeg djelovanja?
Primarna misija mog štaba je da pruži podršku reformskim nastojanjima BiH u sektoru odbrane i sigurnosti i u širokom spektru aktivnosti u okviru programa Partnerstva za mir. U tom smislu, planiram blisko sarađivati s Ministarstvom odbrane i Oružanim snagama BiH kako bi se nastavio proces reforme odbrane. Uradit ću sve što mogu da podržim pripadnike Oružanih snaga tako da budu spremni za izvršavanje svojih zadataka, uključujući i podršku civilnim organima vlasti u prirodnim katastrofama i drugim vanrednim situacijama u zemlji. U širem kontekstu, sarađivat ću s bh. institucijama kako bih podržala njihova nastojanja na realizaciji opsežnih, dogovorenih, dugoročnih obaveza BiH u okviru Partnerstva za mir.
Ranije su i Oružane snage BiH učestvovale u pojedinim vojnim vježbama sa NATO snagama, ali i u određenim mirovnim misijama. Hoće li biti sličnih aktivnosti u narednom periodu u kojima bi učešće mogle uzeti i Oružane snage BiH?
Pripadnici OS BiH trenutno služe u misiji u Afganistanu koju predvodi NATO. BiH, također, daje doprinos i misijama UN-a u Kongu i Maliju, kao i misiji Evropske unije u Srednjoafričkoj Republici. Vježbe koje se izvode u BiH zajedno sa NATO-om su za OSBiH bile i biće važan alat za obučenost i spremnost. Te vježbe osiguravaju da su OS spremne ne samo za učešće u operacijama podrške miru već i za pružanje pomoći civilnim organima vlasti u prirodnim katastrofama kako bi se zaštitili i podržali svi građani BiH.