Rekordan broj kišnih dana u junu i julu, evo šta nas očekuje u avgustu
Početak ljeta 2018. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine obilježilo je veoma nestabilno vrijeme sa neujednačenim padavinama i velikim brojem kišnih dana, nastalo pojačanim ciklonalnalnim aktivnostima iznad južne i jugoistočne Evrope, stoji u saopštenju iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Na području Federacije Bosne i Hercegovine juni je okarakteriziran od vrlo sušan u Livnu, normalno kišan u Bugojnu i Tuzli, kišan u Mostaru, Sanskom Mostu, Gradačacu, Sarajevu i na Ivan-sedlu do vrlo kišan u Bihaću i na Bjelašnici.
Juli je prema količinama padavina bio normalno kišan u Bihaću, Gradačcu, Jajcu, Livnu, Sanskom Mostu, Tuzli i na Ivan-sedlu, u Bugojnu, Sarajevu i na Bjelašnici kišan, vrlo kišan u Mostaru i ekstremno kišan u Zenici.
Broj kišnih dana u junu kretao se od 12 do 22, što je više od referentnog period 1961.-1990. godine koji iznosi 11 do 15 dana i julu od 8 do 19, što je što je više u odnosu na referentni period 1961.-1990. godine koji iznosi od 7 do 11 dana.
U Sarajevu i Jajcu u junu izjednačeni su rekordi po broju kišnih dana, a u julu je u Sarajevu zabilježeno 19 dana sa kišom što je apsolutni rekord broja kišnih dana za ovaj mjesec.
Juni 2018. godine bio je ekstreman po količini padavina. Osim u Livnu i Bugojnu na svim stanicama palo je više kiše u odnosu na vrijednosti za referentni period. Najviše kiše je palo na zapadu i u centralnoj Bosni.
U julu 2018. godine na jugozapadu, zapadu i dijelovima centralne Bosne palo je manje kiše u odnosu na referentni prosjek 1961.-1990, dok je u Sarajevu, Tuzli, Zenici i Mostaru palo više kiše od prosjeka. U Zenici tokom jula 2018. Godine ukupno je palo 178,5 mm kiše, najviše od početka mjerenja na ovoj meteorološkoj stanici.
U augustu se, u pogledu kiše, prognozira stabilizacija vremena usljed jačanja anticiklona iznad našeg prostora. Očekivane količine padavina su ispod referentnog prosjeka, a očekivane maksimalne temperature u granicama ili nešto iznad referentih vrijednosti.