Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Dodik: Muslimani bi priznali Kosovo, a u slučaju RS bi uzeli pušku

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da rješavanje pitanja statusa Kosova ne treba odvajati od pitanja statusa Republike Srpske.

“Konačno rješenje formalno gledano jeste i pripada Srbiji. Ali, kao Srbin, i mi koji ovdje živimo, i kao pripadnici tog naroda, smatramo da imamo legitimno pravo na jedno važno, naše istorijsko, nacionalno i narodno pitanje. Naš stav je da to pitanje ne treba odvajati od pitanja statusa Republike Srpske”, ukazao je Dodik u intervjuu za TV Telegraf, prenosi Al Jazeera.

On je ocjenio da ne mogu samo za Srbe da važe različiti aršini.

“Kako je moguće da dođe neko na Kosovo i kaže ‘bez obzira što vi smatrate da ono teritorijalno pripada Srbiji, to je druga država’. A nama ovdje u Bosni kaže ‘ima da ćutite’. Zato što je to neki eksperiment stranaca”, istakao je Dodik.

Vučić ponovo “postavio pitanje”

Prema njegovim riječima, srpsko nacionalno pitanje je kompleksno, ali smatra da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uspio to pitanje postaviti ponovo, jer je bilo potpuno izgubljeno.

“Većina Srba se pomirila sa tim da je to konačno i završeno i da će samo jednog dana verifikacija Kosova biti izvršena. Postojala je snažna, politički organizovana struktura na sjeveru Kosova, koja je tu egzistirala, ali je ogroman pritisak Zapada doveo do urušavanja te strukture. Mislim da je Vučić to uspio da postavi na dnevni red razgovora i da nema konačnog rješenja bez stava Srbije”, ocjenio je Dodik.

Uvjeren je i da Vučić vodi odgovornu državnu politiku sa silnim izazovima koje dobija svakodnevno.

“Ima onih koje ja znam i koje zna javnost Srbije, koji su zagovarali podjelu Kosova, i govorili ‘da nam je dobiti samo sjever’. Ima. Oni danas zagovaraju priču da to ne dolazi u obzir. To su mali ljudi, mali političari. Nisu državnici nikada ni bili, oni su bili političari. Vučić je državnik. Oni gledaju šta samo mogu loše protivniku da učine, a državnik gleda šta može dobro za 10-15 godina da ostavi za svoju zemlju. Samo takvi mogu da vode države. Tako je i ovdje”, ukazao je Dodik.

“Muslimani spremni da uzmu pušku”

On kaže da u Republici Srpskoj rade ono što mogu i da Kosovo neće moći da se prizna od strane BiH.

“Drugi u Bosni to žele. Muslimani [Bošnjaci] to žele, odmah bi priznali Kosovo. Ali, kada bi pomenuli Republiku Srpsku, odmah bi bili spremni da uzmu pušku. To govori da su dvolični i cinici. Ako želite da priznate Albancima na Kosovu državu, onda priznajte i Republiku Srpsku kao državu. Onda bi možda bili principijelni. Možda bi to istorijski bilo održivo”, kaže Dodik.

On smatra i da je teško govoriti o konačnom rješenju i da ono nije u njegovim rukama.

Kaže i da su stranci sve ovo vrijeme ponižavali i potcjenjivali srpski narod i srpsku državu i da neka vrsta satisfakcije mora da postoji, a da je za njega Republika Srpska od primarnog intersa.

“Republika Srpska u savezu sa Srbijom sa dijelovima koje možemo da perspektivno kontrolišemo, kao što je sjever Kosova, uz jačanje snage autoriteta srpskog naroda u Crnoj Gori, koje bi trebalo da približi Srbiji Crnu Goru, to bi bio neki konačni okvir”, smatra Dodik.

Srbija i RS u jednoj državi

Upitan na čemu temelji vjeru da će Srbija i Republika Srpska vijek dočekati u jednoj državi, on kaže da to čini na osnovu volje ovog naroda.

“Ovaj narod za razliku od ranije, kada je lako potezao oružje zbog odbrane slobode, mora da nauči da to brani putem institucija koje treba da izgradi, i snage i volje, koje iskaže na izborima i referendumu”, ističe Dodik.

Na pitanje zašto se kandiduje za člana Predsjedništva BiH, a kaže da je BiH imaginacija, odgovara da u Sarajevo ide kako bi ojačao poziciju Republike Srpske, poštovanje Ustava BiH, a ne njegovu degradaciju.

On ističe da ova BiH može da preživi samo ako poštuje Ustav, a ne ako poštuje nametanje stranaca.

“Neće to biti lako ni jednostavno. Ne znam ni koliko ću biti uspješan u tome, ali ono što je moja autentična pozicija tamo, to će svi znati kako izgleda”, kaže Dodik i navodi da očekuje da u Predsjedništvu iza njega bude zastava RS i da odatle počinje.

“Deklaracija o opstanku srpskog naroda”

Govoreći o Deklaraciji o opstanku srpskog naroda kaže da je to uglavnom finalizovan dokument i treba da se formalizuje kroz odlučivane u institucijama.

“Mi smo to u Republici Srpskoj uradili na nivou vlade. Veoma smo razumni u tom pogledu, znajući da je fokus te priče stavljen na pregovore oko Kosova i da to na neki način odvlači svu pažnju i snagu vlasti u Srbiji. Potpuno sam uvjeren da ćemo u trenutku, koji vlast u Beogradu, procjeni kao najoptimalniji, to i uraditi”, zaključuje Dodik.