Odbijen zahtjev za rehabilitaciju Milana Nedića
Viši sud u Beogradu odbio je zahtjev za rehabilitaciju Milana Nedića, predsjednika kvislinške vlade Srbije za vrijeme okupacije u Drugom svjetskom ratu.
Rješenje je napisano na stotinjak strana, na kojima sud obrazlaže da je uvidom u sve priložene dokaze i nakon saslušanja svjedoka zaključio da se nisu stekli pravni uvjeti da bude rehabilitiran, pišu Večernje novosti.
To znači da sud nije ukinuo Uredbu FNRJ iz 1949. godine, kojom je Nedić proglašen ratnim zločincem, i na osnovu koje su mu oduzeta građanska prava i imovina. Na ovu odluku Višeg suda predlagači sada imaju pravo žalbe Apelacionom sudu u Beogradu.
Postupak rehabilitacije aktivno je trajao pune tri godine, tokom kojih je održano 12 ročišta.
Zahtjev da se Nedić rehabilitira podnijeli su Srpski liberalni savjet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima i porodica Nedić.
Nedićeva vlada raspuštena je 4. oktobra 1944., a on je dva dana kasnije, zajedno s većinom svojih ministara, prebačen iz Beograda u austrijski grad Kitzbuhel, koji je bilo mjesto gdje su bile smještene sve vlade čije su zemlje Nijemci okupirali. Britanske snage su ga predale jugoslavenskim partizanskim snagama 1. januara 1946. godine.
Beogradske novine su 5. februara 1946. objavile vijest da je Milan Nedić počinio samoubistvo skočivši kroz prozor dok čuvari nisu pazili.