Meron podnio izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a o napretku u radu MMKS-a
Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sudija Theodor Meron danas je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija predstavio najnoviji šestomjesečni izvještaj, i tom prilikom je istakao najznačajnije pomake u radu Mehanizma.
Meron je u svom izlaganju izjavio da Mehanizam, po prvi put od svog osnivanja, radi bez podrške dvaju međunarodnih sudova koji su mu bili prethodnici, poslije istorijskog zatvaranja Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) krajem prošle godine, te da je Mehanizam, prema tome, preuzeo cjelokupni okvir rezidualnih funkcija oba Međunarodna suda.
Naglašavajući da Mehanizam prolazi kroz period pojačane sudske aktivnosti, Meron je istakao “nečuvene i neočekivane izazove” vezane za ograničenja u pogledu resursa pod kojima Mehanizam radi od početka ove godine i izrazio je svoju zahvalnost sekretaru Mehanizma, Olufemiju Eliasu, i njegovom timu na njihovoj ustrajnosti u teškim okolnostima.
Osvrćući se na važna ostvarenja, Meron je istakao da je u aprilu usvojen revidirani Kodeks profesionalnog postupanja sudija Mehanizma, shodno kojem se sudije mogu držati odgovornima za postupanje u skladu s načelima izloženim u tom Kodeksu. Predsjednik je to ostvarenje podvukao kao još jedan primjer koji pokazuje “riješenost Mehanizma da primjenjuje najbolju praksu i da u svakom pogledu služi kao primjer odgovornog postupanja”.
U vezi sa sudskim aktivnostima Mehanizma, predsjednik Meron je naveo da je žalbeni pretres u predmetu Šešelj održan 13. decembra 2017. i da je Drugostepena presuda u tom predmetu izrečena 11. aprila ove godine. Dalje je naveo da je žalbeni pretres u predmetu Karadžić održan 23. i 24. aprila, ranije nego što je bilo predviđeno, te da je cilj da se taj predmet okonča u decembru ove godine, što je znatno ranije nego što je bilo prethodno predviđeno.
Meron je takođe izvijestio da je postignut dobar napredak u tekućim predmetima, uključujući ponovno suđenje u predmetu Stanišić i Simatović i tekući žalbeni postupak u predmetu Mladić, navodeći da su u potonjem predmetu obje strane podnijele svoje najave žalbe.
Saopćio je da se u predmetu Ngirabatware očekuje da pretres u postupku preispitivanja bude održan u drugoj polovini ove godine.
Meron je, nadalje, izvijestio VSUN-a da je Mehanizam tokom ovog izvještajnog perioda prebacio osam osuđenih osoba iz Pritvorskog objekta UN-a u Arushi u države provođenja kazne, od kojih su četiri osobe prebačene u Senegal, a četiri u Benin.
On je rekao da je cilj Mehanizma da u toku ove godine dovrši prebacivanje svih osuđenih osoba koje se nalaze pod nadležnošću Mehanizma u Arushi i Haagu i uputio je izraze svog uvažavanja državama članicama zbog njihove ključne podrške u tim naporima.
Meron je takođe izvijestio VSUN-a o važnim ostvarenjima u oblasti upravljanja arhivama, uključujući to da je posljednja i velika količina fizičke i digitalne dokumentacije MKSJ-a uručena Mehanizmu i da je fizička dokumentacija Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu premještena u arhivski objekat Mehanizma u Arushi koji je namjenski izgrađen u tu svrhu.
Podsjećajući na smjernice koje je VSUN-a iznio u Rezoluciji 1966 o osnivanju informativnih i dokumentacionih centara u bivšoj Jugoslaviji, Meron je izvijestio da je Mehanizam pružio pomoć prilikom nedavnog pokretanja rada Informativnog centra o MKSJ-u u Sarajevu, kao i da Mehanizam namjerava da podrži slične inicijative u bliskoj budućnosti.
Završavajući svoje izlaganje, on se osvrnuo na zajedničku riješenost da se osigura uspjeh međunarodne pravde i globalna kultura odgovornosti, primijetivši da će to biti “moguće jedino ako i dalje budemo otvoreni prema takvom poboljšanju, inovaciji i kreativnom rješavanju problema i ako i dalje budemo radili zajedno, čvrsto se pridržavajući ključnih načela na kojima počiva ne samo uspostavljanje Mehanizma, nego i rad Ujedinjenih nacija u širem smislu”, saopćeno je iz Haaga.