Parlament BiH: Gorivo sve skuplje, ko je odgovoran za posljedice povećanja akciza?
U Sarajevu je počela sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na kojoj bi, između ostalog, trebalo da bude riječi o migrantskoj krizi u BiH i regionu.
Poslanici bi trebalo da razmotre informaciju Savjeta ministara o sprovođenju plana hitnih mjera i realizaciji aktivnosti navedenih u informaciji o procjenama i mogućnostima BiH u vezi sa pitanjem izbjegličke krize u regionu i EU, te pregledu situacije u vezi sa migrantskom krizom na zapadnobalkanskoj ruti.
Međutim, počelo je pitanjem o povećanju cijena goriva.
Poslanik Mirsad Isaković postavljaući pitanja Denisu Zvizdiću, predsjedavajućem Vijeća ministara o najavljenom novom poskupljenju goriva konstatirao je da je za tri mjeseca u tri poskupljenja cijena naftnih derivate viša za 40 feninga.
– Jasno mi je da je u BiH slobodno formiranje cijena, ali ovo povećanje cijena imat će lančanu reakciju. Šta je Vijeće ministara uradilo i šta će uraditi, ako nije do sada, na ovom segmentu – kazao je Isaković.
Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa istakao je da Vijeće ministara i nije nadležno, spominjući entiteske institucije, ali da će tražiti odgovore.
Isaković je na ovakav stav kazao da se mora djelovati.
– U ovakvim slučajevima reagira se iz robnih rezervi, ali jasno je da ova Vlada nema rezervi. Jasna je meni i činjenica da Vijeće ministara nije posve nadležno, ali ako je nadležno za povećnje kciza, kako nije za posljedice tog povećanja – kazao je Isaković.
Salko Sokolović je zatražio tematsku sjednicu na ovu temu.
– Imamo strategiju uzeti novac od naroda, a nemamo stratgeiju kako ih zaštititi – kazao je Sokolović, napomenuvši da je gorivo poskupjelo zbog povećanja akciza.
– Smanjit ćemo akcize, a nećemo putarinu dirati, ali mi nemamo odgovora. Skupljeni su milioni ali nisu podjeljeni je rnema dogovra – napomenuo je Sokolović.
Podsjećamo, Klub poslanika Nezavisnog bloka u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH uputio je zakonsko rješenje kojim se u značajnoj mjeri smanjuje cijena nafte i naftnih derivate, i to za 15 feninga po litri goriva.
Svjedoci smo da je posljednjih mjeseci došlo do značajnog rasta cijena nafte i naftnih derivata na tržištu Bosne i Hercegovine sa tendencijom daljnjeg rasta, najprije zbog uvođenja novih akciza, što je dovelo i do lančanog rasta cijena životnih namirnica i sve težeg života običnog čovjeka.
S obzirom da vlast do sada apsolutno ništa nije uradila kako bi se zaustavio rast cijena nafte, a time zaštitili građani, jer se na ovaj način omogućava ekstra zarada, kako državi, tako i distributerima nafte, poslanici Nezavisnog bloka ponudili su prijedlog – istakli sui z NB-a.
Na dnevnom redu je i zahtjev Vijeća ministara za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji /OSA/ BiH.
Predloženim zakonom sprovodi se odluka Ustavnog suda BiH i njime se propisuje sadržaj pisanog zahtjeva u vezi sa tajnim prikupljanjem podataka za koje je potrebno sudsko ovlašćenje, te uvodi ograničenje ukupnog trajanja ove mjere.
Prema izmjenama zakona, nalog može biti odobren za period do 60 dana, a u slučaju potrebe za produženje mjera, na pisani obrazloženi prijedlog generalnog direktora, sudija može produžiti važenje naloga na dodatne periode od po 30 dana, s tim da odobrene mjere mogu trajati ukupno najduže 48 mjeseci.
Ustavni sud BiH prošle godine prihvatio je apelaciju zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Borjane Krišto i proglasio neustavnim tri odredbe Zakona o OSA.
Poslanici bi u drugom čitanju trebalo da se izjasne o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH kojima