Godišnjica Bitke za ranjenike u Jablanici okupila antifašiste iz cijele regije
Obilježavanje 75. godišnjice Bitke za ranjenike i Dana pobjede nad fašizmom u Jablanici je danas okupilo stotine antifašista iz Bosne i Hercegovine i zemalja regije, javlja Anadolu Agency (AA).
Uz povike “Smrt fašizmu-sloboda narodu” koji su odjekivali ovim malenim gradićem u kanjonu Neretve i istaknutim partizanskim obilježjima osvježene su uspomene na najhumaniju bitku u Drugom svjetskom ratu.
Predsjednik SABNOR-a BiH Bakir Nakaš istakao je da je današnji dan dokaz da antifašisti neće ostati uspavani, nego da će se što više probuditi i povezati.
“Današnji dan govori da smo se ponovno objedinili s prostora bivše Jugoslavije. Okupile su se boračke organizacije iz Slovenije, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije. To je znak da će ova jubilarna 2018. godina obilježiti početak jedne buduće zajedničke borbe koja će na osnovama ravnopravnog učestvovanja i podjele zadataka uroditi plodom, a to je da se neofašističke i fašističke tendencije na prostorima bivše Jugoslavije zaustave na vrijeme“, kazao je Nakaš za Anadolu Agency (AA).
Sulejman Hamzić (1981) iz Zavidovića je u Jablanicu došao kako bi oživio sjećanje na dane svoje mladosti koja je bila, kako naglašava, bezbrižna i vesela.
Učesnici manifestacije su u 11.55 sati s mosta u Neretvu bacili 75 karanfila, a potom su predstavnici boračkih i antifašističkih udruženja iz BiH, regije i svijeta položili cvijeće na Spomen-obilježje Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi“.
Iz Busovače je u Jablanicu stigla Ana Brnjić (2001) kako bi sačuvala sjećanje na priče svoga djeda koji je bio ponosni partizan njihovog kraja.
Prvi put danas je u Jablanicu došao i Semin Marić (1995) koji je slušao priče svoga oca i djeda, te gledao film “Bitka za ranjenike” bezbroj puta.
“Nevjerojatan je osjećaj biti na mjestu koje sam gledao u filmovima. Ni sada mi nije jasno kako su uspjeli izvući ranjenike“, kaže Marić.
Emir Zuk iz Goražda došao je sa svojim prijateljima noseći pionirsku kapu i maramu s posebnim osjećajem, jer kako naglašava, cijeni to razdoblje u kojem su njegovi preci uživali.
U današnjoj manifestaciji uživali su brojni gosti pristigli u Jablanicu, fotografirajući se uz simbole vremena za kojim još uvijek mnogi čeznu, ali i nadom u dolazak boljih vremena.
U sklopu manifestacije održana je i svečana akademija, te bogat kulturno-zabavni program.
Svečanost kojom je obilježena 75. godišnjica slavne bitke organizirao je SABNOR BiH, SABNOR Jablanica, Udruženje “Josip Broz Tito” Jablanica i Muzej “Bitka za ranjenike na Neretvi”.
Bitka na Neretvi je bila bitka za spas više od 4.000 ranjenika, te na desetine žena i djece koju su vodile i dobile partizanske jedinice.