Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

“Žao mi je što sam toliko živio, sada želim umrijeti”

david333

Najstariji australski naučnik, poznat po tome što ga je njegovo sveučilište htjelo penzionisati u 102. godini, otputovat će početkom maja u Švicarsku kako bi okončao život, ponovno raspirujući javnu raspravu o eutanaziji.

David Goodall, kojem su sada 104 godine, nije u terminalnoj fazi bolesti, ali kvalitet života mu je tako loš da je odlučio otići u agenciju za eutanaziju u Baselu.

“Jako mi je žao što sam doživio toliku starost”, rekao je taj ekolog u razgovoru za televiziju ABC u povodu rođendana početkom aprila.

“Nisam sretan. Želim umrijeti. I nije to tužno, tužno je ako se to nekome brani”, dodao je.

“Mislim da neko star poput mene mora imati puna građanska prava, uključujući pravo na asistirano samoubistvo”, istaknuo je Goodall.

Eutanazija je ilegalna u većini zemalja svijeta i u Australiji je bila zabranjena sve dok je savezna država Victoria nije legalizirala prošle godine.

No zakon, koji stupa na snagu u junu 2019, odnosi se samo na mentalno zdrave pacijente u terminalnoj fazi bolesti, s očekivanim preživljenjem manjim od šest mjeseci.

O eutanaziji se raspravljalo i u ostalim australskim državama, ali prijedlozi su odbijeni, uključujući prošle godine u Novom Južnom Walesu.

Organizacija Exit International, koja organizira Goodallovo putovanje, kaže kako je nepravedno da “najstariji i najugledniji australski državljani moraju putovati na drugu stranu svijeta da bi dostojanstveno umrli”.

“Spokojna, dostojanstvena smrt pravo je svih koji to žele. I ne bi trebali napuštati dom kako bi to ostvarili”, stoji na internetskoj stranici organizacije.

Aktivisti su pokrenuli kampanju GoFundMe kako bi Goodall i njegov asistent mogli avionsku kartu u ekonomskoj zamijeniti za business klasu. Dosad su skupili više od 17,000 australskih dolara (13,000 američkih).

Goodall, počasni istraživač na sveučilištu Edith Cowan u Perthu, postao je međunarodno poznat kada ga je uprava sveučilišta 2016. proglasila nesposobnim za rad. Nakon pobune i podrške naučnika diljem svijeta, odluka je povučena.

Goodall je autor desetaka naučnih članaka, a odnedavno se posvetio pisanju recenzija za različite ekološke časopise.