Čengić: Problem u procesu traženja nestalih je nedostatak tačnih informacija
Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić kazala je Feni da se trenutno pretražuje nekoliko lokacija na području Zvornika u cilju pronalaska posmrtnih ostataka žrtava ubijenih tokom 1992. godine na ovom području.
Dodala je da je za sutra zakazana ekshumacija na području Banovića, u mjestu Željova, gdje se traga za jednom žrtvom.
– U narednom periodu izvršit ćemo ekshumacije na području Kameničkog brada u Bratuncu, gdje su na površini terena na dvije lokacije locirani posmrtni ostaci žrtava ubijenih tokom izvršenog genocida – kazala je Čengić.
Po njenim riječima, u narednom mjesecu pretražit će dva lokaliteta na području Srebrenice, gdje se traga za žrtvama ubijenim tokom 1992. godine.
Čengić navodi da su u toku mjeseca aprila provjerili veći broj informacija o potencijalnim masovnim grobnicama, ali da se nažalost nijedna informacija na terenu nije pokazala tačnom.
– Prošle sedmice tragali smo za dvije masovne grobnice na području Bratunca, obje na lokalitetu Blječeva. Pretraživanje je izvršeno ručno i mašinski, a tragalo se za žrtvama ubijenim 1992. godine i 1995. godine – napomenula je Čengić.
Također, dodaje da su na području Bratunca u Konjević Polju i na području Milića u mjestu Kaldrmica pretražili četiri lokaliteta.
– Tragali smo za masovnim grobnicama žrtava ubijenih tokom izvršenog genocida u Srebrenici 1995. godine, ali informacije se nisu pokazale tačnim – kazala je glasnogovornica INO BiH.
Ona ističe da je osnovni problem s kojim se suočavaju u procesu traženja nestalih osoba nedostatak tačnih informacija o potencijalnim pojedinačnim i masovnim grobnicama.
– Kako vrijeme odmiče smanjuje se broj i pouzdanost dobivenih informacija. U BiH se još uvijek traga za više od 7.000 nestalih osoba. Ubrzavanje procesa traženja i identifikacije nestalih osoba, kao i podrška obiteljima nestalih, zahtijeva istinsku predanost i zajednički napor svih institucija uključenih u ovaj proces – zaključila je Čengić.