Čović: Prebacivanje krivnje na druge neće doprinijeti relaksaciji odnosa
Iz Ureda člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića upućen je demanti zbog, kako se navodi, nekorektnog i neprofesionalnog izvještavanja dijela medija u BiH, a u vezi s informacijom da je Čović odbio podržati Ugovor s Islamskom zajednicom, kao i ostalim iznesenim neistinitim tvrdnjama.
– U potpunosti odbacujemo medijske navode u kojima se iznose neistinite, nepotpune, neutemeljene i tendenciozne informacije. U svrhu objektivnog informiranja javnosti dužni smo reagirati na te navode, koji su samo nastavak pomno smišljene i orkestrirane kampanje čiji je cilj zadržati status quo i napraviti haotične političke odnose, koji bi produbili etničku distancu i unijeli nemir u bh. društvo, kako bi se onemogućio bilo kakav dogovor u vezi s euroatlantskom perspektivom BiH – navodi se u demantiju.
Stoga, dodaje se, postavljamo pitanje zašto je bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović „čekao baš da na ovaj način i sada zloupotrijebi i eksponira to pitanje, bez ikakve prethodne pripreme i suprotno dosadašnjoj praksi rada triju članova Predsjedništva BiH, baziranog na uzajamnom uvažavanju, korektnom odnosu i donošenju odluka konsenzusom“.
– Time je zloupotrijebio ne samo instituciju Predsjedništva nego i vjerske osjećaje građana islamske vjeroispovijesti, s krajnjom namjerom da se izazovu tenzije i prodube kontraverze o ovom iznimno važnom pitanju – navode iz Čovićevog kabineta.
Dodaje se da je informacija o navodnom odbacivanju Ugovora s Islamskom zajednicom objavljena dok je sjednica Predsjedništva BiH još bila u toku, što je presedan koji ukazuje na zloupotrebu državnih institucija i medija u cjelini.
– Pozivamo nadležna tijela da se provede hitna istraga o tome ko je i na koji način plasirao neistinite informacije u javnost, čime je grubo narušena sigurnost i dignitet Predsjedništva BiH te članova Predsjedništva BiH. Konkretni navodi da je hrvatski član Predsjedništva BiH iznio zamjerke u vezi s poslovanjem Islamske zajednice, zapošljavanjem u njezinim institucijama, arhivom, vakufskom imovinom su apsolutno netočni, kao i ostali navodi koji se odnose na specifične islamske obrede i obveze, poput džuma-namaza, hadža ili kurbana, sehura ili iftara za vrijeme ramazana te nošenja marame – navodi se u demantiju.
Dalje se kaže da će sporazum s Islamskom zajednicom biti zaključen čim se ispune svi formalni zakonski i Ustavom predviđeni uvjeti, te zadovolje standardi koje nalažu Ustav i pozitivno zakonodavstvo, a za to je potrebna potpuna saradnja i otvorenost sva tri član Predsjedništva, uključujući i bošnjačkog.
Ured hrvatskog člana Predsjedništva BiH smatra da Ugovor s Islamskom zajednicom, kao i preostala dva ugovora s Katoličkom i Srpskom pravoslavnom Crkvom samo mogu doprinijeti boljem razumijevanju i suživotu vjernika.
– Međutim, ovakve tendenciozne namjere da se krivnja prebaci na druge, te na vrlo grub i maliciozan način tražiti krivca u drugome, sigurno neće doprinijeti relaksaciji odnosa triju naroda u Bosni i Hercegovini – navodi se u demantiju iz Ureda hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića, saopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Predsjedništva BiH.