Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Centar za životnu sredinu: Nove termoelektrane nisu nam potrebne

Centar za zivotnu sredinu

Izgradnja novog bloka Termoelektrane (TE) Gacko 2 negativno bi uticala na životnu sredinu i zdravlje ljudi, a nije ni ekonomski isplativa, poručeno je danas sa konferencije za novinare održanoj u prostorijama Centra za životnu sredinu u Banjaluci, javlja Anadolu Agency (AA).

Duška Kudra iz Centra za životnu sredinu, Damir Miljević, ekonomista i Milanka Kovačević, novinarka iz Gacka govorili su o “Studiji ekonomske opravdanosti sa elementima zaštite životne sredine za izgradnju i korištenje Termoelektrane Gacko 2 snage 350 MW na području opštine Gacko”, te o Ekonomskoj analizi Studije koju je izradio Miljević.

“Nama nove TE nisu potrebne”, istakla je Kudra navodeći da je neophodna rekonstrukcija postojećih TE kako bi Bosna i Hercegovina kao potpisnica porazuma o Energetskoj zajednici do kraja 2018 smanjila emisiju sumpor dioksida i čestičnih materija.

Navela je da TE Gacko za 80 posto treba da smanji emisiju sumpor dioksida i za 90 posto emisiju čestičnih materija. Kudra je navela i da je posljednja otvorena prva privatne TE Stanari koja proizvodi električnu energiju i da je izvozi na strano tržište.

“U ovom slučaju ono što dobijamo je zagađenje vazduha, vode i zemljišta”, naglasila je Kudra.

Podsjetila je da prema izvještaju Organizacija za zdravlje i zaštitu građana za 2013., koji je objavljen krajem prošle godine, 254 stanovnika Gacka godišnje umre od zagađenja iz TE, a zdravstveni troškovi iznose 305 miliona evra.

“Izgradnja TE Gacko 2 ne dolazi u obzir i zbog zaštite životne sredine i zdravlja i ekonomije držve. Sve zemlje Evrope zatvaraju TE, a mi planiramo nove”, rekla je ona.

Damir Miljević, ekonomista rekao je da je Sudiju opravdanosti izgradnje 2016. godine izradio Institut za građevinarstvo iz Banjaluke, a da je njome predviđen novi blok TE Gacko 2 od 350 MW, sa životnim vijekom od 45 godina, sa investicijom od 1,6 milijardi KMi planom za zapošljavanje 180 radnika.

Prema riječima Miljevića u samoj Studiji sporna je planirana nabavna cijena uglja od 26,73 KM po toni, prodajna cijena električne energije prilikom izvoza od 50 evra za jedan MWh, a nije predviđen nikakv iznos za naknadu za velike zagađivače koja će biti uvedena i u u BiH vjerovatno nakon 2020. godine.

“Trenutna cijena prema kojoj rudnik isporučuje ugalj TE Gacko 1 je 32,34 KM po toni, a prema revizorskim izvještaja da bi rudnik poslovao na nuli, bez gubitka, trebalo bi da se cijena poveća na 36,65 KM”, kazao je Miljević.

Objasnio je da ukoliko se ta cijena uzme u obzir godišnji profit predviđen Studijom od 45,9 miliona KM bi se prepolovio i iznosio bi 22,3 miliona. Govoreći o izvoznoj cijeni električne energije Miljević je iznio podatke da se danas cijene na berzama u okruženju kreću od 34 do 38 evra po MWh zbog čega je planirana cijena od 50 evra potpuno nerealna, jer se očekuje i u idućih pet do deset godina cijena padne na 25 evra.

“Ako se električna energija bude prodavala po 40 evra, nova TE Gacko 2 će poslovati sa neto dobiti od 1.8 miliona KM godišnje”, rekao je Miljević.

Naveo je i da se u BiH nakon 2020. godine očekuje uvođenje naknade za ispuštanje stekleničkih gasova, a da će zagađivači plaćati najmanje pet evra po toni CO2, a to izdvajanje takođe će prepoloviti neto dobit TE Gacko 2.

“Ako se uzmu realne cijene uglja od 36 KM po toni, prodajna cijena električne energije od 40 evra za MWh i da se plaća pet evra po toni emisije CO2 ta matematika dovodi do gubitka TE od 39 miliona KM godišnje”, proučio je Miljević i naglasio da ne postoji nikakva opravdanost da se ide u takvu investiciju.

Milanka Kovačević, novinarka iz Gacka istakla je da ljudi koji žive u ovom gradu svaki proizvedeni megawat električne energije plaćaju zdravljem.

Naglasila je da ne postoje podaci o tome koliko tona pepela dnevno iz postojeće TE ode u vazduh, a da su pojedinačni pokušaji monitoringa pokazali da je zagađenje veliko.

“Duboko se ne slažemo sa netransparentnim donošenjem odluka koje će imati dalekosežne posljedice za građane ne samo Gacka, nego i šire regije”, navela je Kovačević.