Samostalni sindikat radnika: Vlada KS ne vjeruje bolesnim radnicima
Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu protiv je lobiranja predstavnika Vlade Kantona Sarajevo (KS) da se odredbom Prijedloga zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti u KS radnicima više ne isplaćuje puni iznos plaće do 42 dana bolovanja.
“Protiv smo ovog prijedloga kojim se državnim službenicima i namještenicima u državnim institucijama neće više isplaćivati puni iznos plaće do 42 dana bolovanja, kako je to trenutno regulisano aktuelnim Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti KS, već se najavljuje da će dobijati do 80 posto od plaće“, poručili su iz Sindikata.
To u praksi znači da se od plate službenika i namještenika, koje su od 800 KM do 1300 KM i čije su plate puno manje od nosioca vlasti, odbija 20 posto na bolovanje, plus mu se odbija i topli obrok jer nije na poslu, a da pri tome svemu mora da plaća i lijekove i participacije liječenja.
Nepravedno je što smo obuhvaćeni u isti zakon sa nosiocima vlasti, jer se njihove plate kreću od 2500 KM do 3500 KM, ističu u Sindikatu.
Često se dešava da namještenici sa najnižim primanjima zbog malih plata dolaze bolesni na posao kako im ne bi bio odbijen topli obrok i time ne bi bio ugrožen njihov porodični budžet, ali to nadležne vlasti očigledno ne interesuje.
Dodaju da se eventualne zloupotrebe bolovanja uposlenika u javnom sektoru moraju sprječavati institucijama sistema koje već postoje, a ne da radniku koji je na bolovanju bude još i umanjena plata.
Podsjećamo da je za sprječavanje zloupotreba bolovanja nadležan Zavod zdravstvenog osiguranja KS, koji je 2016. godine primio u radni odnos tri ljekara kontrolora, kojima je zadatak da utvrde nepravilnosti kada je u pitanju korištenje bolovanja.
Činjenica je da su u Zavodu zdravstvenog osiguranja KS uspostavili i dodatni kontrolni mehanizam kroz Drugostepenu ljekarsku komisiju i zato čudi da i pored ovakvih kontrola Vlada KS i resorno ministarstvo poredlažu ovakvo rješenje koje ide direktno na štetu radnika na bolovanju.
Čemu onda kontrole i institucije koje se time bave ako će svi radnici, i oni bolesni i oni koji eventualno simuliraju, biti istovjetno tretirani, pitaju se u Samostalnom sindikatu kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu.