Kulinu Banu je prioritet bio interes naroda (FOTO)
U Sarajevu je danas održana tribina o temi “826. godišnjica Povelje Kulina bana” u organizaciji Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca sa koje je poručeno kako je ovaj dokument vrlo važan dokaz postojanja državnosti Bosne i Hercegovine.
Profesor Džemal Najetović je izjavio da je Povelja Kulina Bana, na neki način, rodni list Bosne i Hercegovine koji je omogućio slobodu kretanja u to vrijeme.
“Povelja je prvi međunarodno pravni dokument koji je naša srednjovjekovna bosanska država u vrijeme Kulina bana potpisala. On tim dokumentom daje slobodu kretanja po teritoriji srednjovjekovnog bosanskog kraljevstva, reguliše trgovinske i bilo kakve druge odnose i slobode. On je znao kakav je značaj naše države i njen položaj, i međnarodni i geografski. Zbog toga što nismo imali izlaz na more, on je vidio izlaz u jačanju veza sa Dubrovnikom”, rekao je Najetović.
Izrazio je nadu da će doći vrijeme kada će originalni dokument Povelje, koji se nalazi u Rusiji, biti vraćen u Sarajevo i arhiviran kao najznačajniji dokument BiH.
Profesor Zijad Hasić je izjavio da postoje mnoge vrijednosti dokumenta za srednjovjekovnu Bosnu, ali i današnju državu BiH.
“Taj dokument i danas daje poruke o postojanju Bosne, a kasnije i Bosne i Hercegovine, a zatim otvara ona pitanja koja su i danas aktuelna, koja Evropa traži, a to su pitanja slobodnog protoka robe, novca i ljudi. To sve možemo naći u Povelji Kulina bana. Uzmimo taj dokument kao jedno izvorište za mnoge naučne discipline, prije svega, prava, i tu možemo vidjeti koliko podupire državnost BiH, ali i dobrosusjedske odnose”, kazao je Hasić.
Naglasio je da je Kulin ban uvijek stavljao interese naroda ispred svojih ličnim interesa, što bi, kako je kazao, trebalo biti pravilo za današnje političare u BiH.
“Ako pogledate u Povelju, onda ćete vidjeti da on kaže: ‘Ne tražim novac, ne tražim ništa, ako mi neko da nešto, neka da, bitno je da dođete da trgujete na prostoru Bosne'”, rekao je profesor Hasić.
Rizvan Halilović, predsjednik Udruženja bosansko-tursko prijateljstvo “Bosfor”, ocijenio je da je Povelja Kulina bana vrlo važan dokument za BiH.
“To je dokument od izuzetne važnosti kako u to vrijeme za banovinu Bosnu tako i za današnje vrijeme kada imamo poplavu određenih konvencija i deklaracija u svijetu koje se nažalost ne poštuju, a koje su izuzetno važne sa slobodu kretanja ljudi, roba, kapitala i rada, a posebno u vrijeme kada imamo val izbjeglica sa Bliskog istoka, kada se Evropa predstavlja vrlo loše, pokazuje svoju islamofobiju i ksenofobiju”, kazao je Halilović.
Napomenuo je kako Povelja Kulina bana potvrđuje kontinuitet državnosti BiH.
“Ona potvrđuje državnost, pravnu državu i potvrđuje da je Bosna paradigma kako bi Evropska unija trebala izgledati u budućnosti u smislu slobode kretanja ljudi, ideja, roba, kapitala i rada. Na taj način pokazuje da Bosna u kontinuitetu postoji 1.200 godina i da to ne može niko negirati”, rekao je Halilović.
Povelja Kulina bana nastala je prije 842. godine i najstarija je bosanska isprava, pisana bosanskim književnim jezikom, ćiriličnim pismom bosančicom i latiničnim pismom na latinskom jeziku. To je dvojezični dokument, što znači da je namijenjen i onima koji ne razumiju bosanski jezik. Povelja je ne samo do sada najstariji pronađeni očuvani bosanski državni dokument, već i Povelja bosanskoga bana i najstariji državni dokument kod svih južoslavenskih naroda i država.