Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Svi srušeni mostarski mostovi (FOTO/VIDEO)

mostovi

Nedavno je Mostar nakon godina čekanja dobio još jedan most. Iako je projekat objekta koji je spojio obale Neretve u naseljima Avenija i Zalik nastao još 1983, ideja je na veliko zadovoljstvo prije svih današnjih čelnika Grada, u djelo sprovedena 33 godine kasnije.

Ljubo Bešlić je na svečanosti citirajući Ivu Andrića poručio da je Mostar oduvijek grad mostova i da je novi most ujedno i nova nada i simbol suživota i pomirenja naroda u gradu na Neretvi. Avenija-Sutina prvi je most koji je u Mostaru izgrađen u nezavisnoj Bosni i Hercegovini, nakon silnih koji su u ovom dijelu zemlje obnovljani u godinama po završetku rata u našoj zemlji. Kažemo silnih, jer su Mostar i okolica tokom dejstava ostali bez svih mostova, čak i onih u prigradskim naseljima.

Uključujući čuveni Stari most, mostarski mostovi srušeni su za relativno kratko vrijeme. Rušili su ih Vojska RS-a i HVO. Prvi koji je završio u Neretvi bio je takozvani Južni most u prigradskom naselju Žitomislić. Spajao je obale kod poznatog manastira Žitomislić, a srušen je u aprilu 1992.

Most u naselju Vojno u Bijelom Polju, sjevernom predgrađu Mostara, sagrađen u vrijeme Austrougarske, srušen je 20. maja 1992, a obnovljen malo po okončanju rata.

Lučki ili Most Mujage Komadine, izgrađen 1913. kao prvi u Bosni i Hercegovini napravljen od betona, srušen je također 20. maja 1992, a obnovljen tek deset godina nakon rata. Riječ je o mostu u neposrednoj blizini Starog, koji spaja naselja Luka i Donja Mahala. Betonski Titov most ili Most Musala, koji se nalazi u centru Mostara, srušen je u noći s 29. na 30. maj 1992, a obnovljen nekoliko godina po okončanju rata.

Carinski most srušen je 11. juna iste godine, a obnovljen također neposredno po završetku rata. Isti dan srušen je Željeznički ili Sutina most, koji se nalazio između Raštana i Sutine. Most Hasana Brkića, sagrađen 1980, srušen je 11. juna 1992, a obnovljen također u prvim poratnim godinama. Most spaja naselja Čekrk i Tekija.

Dan nakon ovog srušen je i Avijatičarski most u južnom dijelu Mostara. I on je obnovljen u prvim poratnim godinama. Devetog dana novembra 1993. srušen je Stari most, najvrijedniji kulturni spomenik ovog grada i države Bosne i Hercegovine.

Srušen je granatama HVO-a ispaljenim s položaja u Rodoču. U Haagu je prilikom izricanja drugostepene presude Jadranku Priliću i ostalima označen kao vojni cilj. Bio je to posebno bolan udarac za malobrojni napadnuti narod, koji se u to vrijeme nalazio na malom prostoru između rijeke Neretve i linije fronta s HVO-om.

Kasnije su hrabri Mostarci koristili čuvenu žičaru za nužne prelaske preko rijeke, da bi u martu 1993. sagradili pješački most Kamenica. Korišten je do kraja rata, a spajao je obale u naseljima Luka i Donja Mahala. I danas su vidni ostaci mosta, kao jedan od simbola otpora i bolnih ožiljaka rata.

Stari most je obnovljen u julu 2004.