Reuters objavio šokantne snimke masovnih ubistava Rohinja u Mijamnaru (FOTO)
Agencija Reuters je objavila sinoć šokantnu priču o ubistvu desetorice Rohinja, manjinskog muslimanskog naroda iz Mijanmara, koje su novinari ove agencije snimili vezanih ruku i na koljenima, a kasnije su njihova tijela pronađena u masovnoj grobnici.
Dvojica reportera Wa Lone i Kyaw Soe Oo su zbog te priče uhapšeni krajem prošle godine i vlasti Mijanmara optužuju za neprijateljsku špijunažu. No, njihova šokantna priča izazvala je reakcije širom svijeta.
Posljednjih nekoliko mjeseci vlasti Mijanmara provode vojnu akciju protiv manjinskog muslimanskog naroda koju je UN nazvao etničkim čišćenjem i „vjerovatno genocidom“. Protjerano je više od 690.000 ljudi, a hiljade su ubijene, stotine naselja spaljeno je do temelja. Specijalni izvještaj agencije Reuters izazvao je i reakciju zvaničnog Washingtona koji je zatražio hitnu istragu zločina nad civilima, uglavnom mladićima.
Zločin se dogodio u mjestu Inn Din, 2. septembra prošle godine, kada su desetorica Rohinja prvo vezani, a potom su ih do smrti tukli seljani Budisti, dok su ostale ubili vojnici. Tome su posvjedočila dvojica ljudi koji su iskopali masovnu grobnicu u koju su kasnije ukopani.
– Dok smo ih zatrpavali neki su bili živi. Vojnici su više puta pucali u njih – rekao je Soe Chay (55) koji je svjedočio zločinu.
U tekstu uhapšenih novinara, navode se izjave Budista iz Mijanmara koji priznaju da su palili kuće Rohinja, ubijali civile u talasu nasilja koji je počeo u augustu prošle godine, a izbjeglice i danas stižu u susjedni Bangladeš.
Vlasti Mijamnara tvrde da se radi o „operaciji čišćenja od pobunjenika“. Portparol vlade kada je bio suočen sa ovim izvještajem rekao da „ništa unaprijed ne negiraju, prije istrage“.
Mnogi međunarodni zvaničnici su zatražili hitni prekid nasilja i istrage ratnih zločina.
Portrait of an execution: @Reuters pieces together what happened in Inn Din in days leading up to killing of 10 Rohingya men. https://t.co/3WudzFarbM pic.twitter.com/7rRD88DQuA
— Reuters Top News (@Reuters) 9. veljače 2018.