Po prvi put

Gruzija ostvarila historijski plasman na Evropsko prvenstvo

Oni će na Evropskom prvenstvu biti u grupi F sa Turskom, Portugalom i Češkom

Nogometaši Gruzije su slavili protiv selekcije Grčke nakon boljeg izvođenja penala rezultatom 4:2, nakon što je u 120 minuta bilo 0:0 i plasirali se u grupnu fazu Evropskog prvenstva.

Utakmica odigrana Tbilsiju nije obilovala šansama, a prva velika prilika viđena je u 70. minuti kada je Anastasios Bakasetas primio pas izvan šesnaesterca i pucao iz obećavajuće pozicije, ali je defanzivac blokirao udarac.

Imao je priliku i Khvicha Kvaratskhelia u sudijskoj nadoknadi riješiti ovaj susret, ali ispriječila se grčka odbrana i zaustavila njegov pokušaj.

Historijski EURO

U produžecima bili su opasniji Grci, a prijetili su preko Bakasetasa i Rote, koji su šutirali, ali svaki put bi njihovi pokušali bili zaustavljeni od golmana Mamardašvilija. Najbolju priliku imao je Mavropanos koji je pogodio prečku.

S druge strane, Davitašvili je pokušao donijeti svojoj, ali tada se ispriječio grčki čuvar mreže Vlahodimos.

Nakon produžetaka se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Mamardašvili je odbranio prvi penal kapitenu Bakasetasu i donio na početku prednost Gruzijcima.

Promašio je i Mikautadze za Gruziju, ali onda je i Jakumakis promašio na drugoj strani.

Kvekveskiri je pogodio ključni jedanaesterac i poslao svoju zemlju na historijsko Evropsko prvenstvo.

Naime, Gruziji će to biti prvi put da igraju na smotri najboljih evropskih selekcija.

Oni će na Evropskom prvenstvu biti u grupi F sa Turskom, Portugalom i Češkom.